PREDSTAVUJEME „MALÉ ŠPORTY“ – PARA-SKI
Predstavte si, že plachtíte pod otvoreným padákom zamrznutým spišským nebom a po doskoku na upravený svah odopnete to letiace čudo, čo vynašiel Slovák Banič, vymeníte ho za zjazdovky a zlyžujete trebárs Levočskú dolinu. Zdá sa Vám to až príliš iluzórne? Omyl… Presne to je totiž šport zvaný para – ski. A Spišiaci sú v ňom sakramentsky dobrí.
História tejto „zábavky“ siaha do osemdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa parašutisti, ktorí sa nevedeli dočkať teplých letných prúdov rozhodli, že si užijú aj arktické vetry. Vo svete to už „fičí“ na plné obrátky, para – ski je solídnou disciplínou, ktorá ma svoje Majstrovstvá sveta, či Európy, pravidelne sa organizujú európske i svetové poháre. A Slovensko nie je výnimkou. V polovici februára sa v Levočskej doline stretli najlepší slovenskí para –ski borci a rozdali si to o titul slovenského šampióna. A Spišiaci bodovali na celej čiare. Ústami novopečeného vicemajstra SR, Spišiaka Petra Slivovského, si priblížme, o čo vlastne v para – ski ide. „Je to v podstate dvojboj a predovšetkým nádherné skĺbenie dvoch atraktívnych disciplín. Tou prvou je parašutizmus, presnejšie povedané zoskok na presnosť na bod na šikmej ploche resp. na lyžiarsky svah. Skáče sa na elektronický disk s absolútnym stredom len 2 cm. V nasledujúcom obrovskom slalome, každá sekunda straty na najlepšieho lyžiara znamená penalizáciu 3 cm v nasledujúcej presnosti pristátia. Skáče sa štyrikrát, lyžujú sa dve kolá,“ v skratke nám priblížil podstatu para – ski šéf Compactu Skydive, v ktorom sa tomuto športu venujú a o ktorom sme už v našom mesačníku v rubrike „Predstavujeme malé športy“, písali.
Na svahoch pri Levoči spišský medailový boom
A práve jeho členovia žali na svahoch v malebnej Levočskej doline veľký úspech. Spolu im zavesili na krk až sedem medailí. Peter Slivovský spolu s Lacom Vikartovským dominovali v súťaži dvojčlenných družstiev. V parašutistickej „sekcii“ nemali konkurenciu, v tej lyžiarskej bral Vikartovský striebro a v súhrnných výsledkoch skončili obaja na najvyšších priečkach. „Veľmi si ceníme tento úspech, pretože sme tu pôvodne kvôli počasiu vôbec nemali štartovať. Nakoniec sme však, aj na základe toho, že sa tu stretávajú vždy skvelí ľudia, prehodnotili našu účasť a výsledok sa dostavil. Rozhodlo naše obrovské chcenie a v neposlednom rade aj umenie, pretože to vôbec nebolo jednoduché. Zväčša sa najprv skáče a potom lyžuje, tu to však bolo pre veterné podmienky naopak. Prvý sa šiel obrák a až po ňom sa skákalo. A vo vzduchu to bolo ozaj ostré. Na oblohu nás vyviezla armádna MI – 17 –stka a tam na nás čakalo riadne veterné waterloo. Hore južný, prudký vietor o sile 10 metrov za sekundu sa pri pristávaní menil na údolný a rotorový severák, mali sme čo robiť, aby sme to ustáli, no nakoniec sme osvedčili naše parašutistické znalosti a zvládli sme to. Hlavne Laco Vikartovský bol dobrým parťákom. Už tradične skvelo skákal, no to čo predviedol medzi bránkami, klobúk dole. Zaslúžene sa stal celkovým majstrom Slovenska, ja som mal slabší lyžiarsky čas, čo som aj očakával, no podstatné je, že aj individuálne zlato ostalo na Spiši. Obaja sme hrdí, že sme to celému Slovensku takto spišiacky „natreli“,“ neskrýval spokojnosť Slivovský. Ako sme už vyššie spomínali, para – ski je plnohodnotným svetovým športom, a tak nás zaujímalo, či si Spišiaci merajú sily aj na celosvetovom, či európskom fóre. „V roku 2002 sme v slovinskej Koble získali bronz, boli sme aj na čiernohorských MS. V tomto roku sa najlepší svetoví para – ski – teri stretávajú v Rusku, tam však necestujeme, no do budúcnosti sa ešte určite na nejaké mimoslovenské podujatie vyberieme. Para – ski je pre nás totiž skvelým doplnkovým športom, pri ktorom si okrem zimného neba na chvíľu požičiame aj lyžiarsky svah. To spojenie je ozaj jedinečné a tí, ktorí si to chcú vyskúšať, nech prídu na letisko medzi nás,“ poeticky ukončil našu debatu minuloročný strieborný športovec mesta Spišská Nová Ves.
-ob-