Štrnásť dojčiacich mamín zo Spišskej Novej Vsi, jeden otecko, osemnásť detí a tri laktačné poradkyne z občianskeho združenia (O.Z.) MAMILA sa v rámci svetového týždňa dojčenia stretli na pikniku v materskom centre Dietka. Mali si o čom pokecať, poradiť sa a navzájom sa inšpirovať. Nám prezradili, že najviac ich trápi časté nepochopenie okolia. „Ľudia, ktorí dojčenie nezažili a nebojovali o každú kvapku materského mlieka, nevedia a možno ani nechcú vedieť, že mnohým matkám na dojčení záleží. Nie je to len o pití materského mlieka. Je to aj o problémoch. Ženy dojčenie neraz bolí, majú strach zo slabého priberania dieťatka v tomto období, odmietania dojčenia, ale chcú sa aj dozvedieť, či a ako začať zavádzať prvé nemliečne príkrmy v kombinácii s dojčením tak, aby sa dieťatko predčasne neodstavilo,“ vysvetlila nám Hanka Ogurčáková z O.Z. MAMILA. Práve ženy z tohto občianskeho združenia podporujú a pomáhajú dojčiacim ženám i osobne doma. Ako malé poďakovanie im účastníci pikniku poslali darcovskú sms, aby aspoň v malom prispeli na ich činnosť.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dojčiť dieťa do dvoch rokov. Ak to mamine vyhovuje, tak aj ďalej. Laktačné poradkyne usmerňujú takéto dojčiace ženy aj v rámci „podporky“- podpornej skupiny dojčiacich matiek v materskom centre.
Odborníci tvrdia, že dlhodobé dojčenie je aj prevenciou proti rakovine prsníkov. „Čím žena dlhšie dojčí, tým viac ju dojčenie chráni. Pre zdravie ženy sa počíta každý deň dojčenia. Najnižšie riziko rakoviny prsníka majú s najväčšou pravdepodobnosťou ženy, ktoré dojčili dlhodobo viac detí,“ vysvetlila laktačná poradkyňa.
Sú medzi nami aj ženy, ktoré sa z rakoviny prsníka vyliečili, alebo sa liečia. Koncom augusta Novovešťania už tradične podporili onkologické pacientky na treťom ružovom Avon pochode. Centrom mesta, na znak spolupatričnosti, pochodovali stovky ľudí v ružových tričkách s ružovými balónmi v rukách. Svojím vystúpením ho podporili aj umelci z nášho regiónu. Ružový pochod má ešte jeden rozmer – charitatívny. „Odovzdali sme šek v hodnote 1 000 eur. Plánujeme zakúpiť špeciálnu pomôcku na rýchlu diagnostiku nádorov a myómov. Snažíme sa ju priviezť zo zahraničia, pretože u nás nie je dostupná,“ vysvetlila organizátorka pochodu, Júlia Harčárová.
Ženy s rakovinou prsníka mohli ľudia podporiť aj finančne, priamo na pochode. Ak tak chcete urobiť máte na to čas aj priestor. Zbierka pokračuje po celý rok. Z vlaňajšieho ročníka použili vyzbierané peniaze na prevenciu, workshoppy s lekármi, psychológmi a časť peňazí venovali aj pacientkám, ktoré si v dohodnutej lekárni objednávali potrebné lieky a produkty.
(sim)