Predstavujeme „malé“ športy - PLÁVANIE
Takmer tridsať rokov plavci na Spiši čeria vodu a v pretekárskych dráhach zdolávajú vodné prekážky i samých seba. A celých tých bezmála 30rokov bdie nad nimi nestor spišskononoveského plávania, charizmatický pán IvanMirek, s ktorým sme sa o plávaní na Spiši porozprávali.
Klub plávania na Spiši bude oslavovať okrúhlu tridsiatku
„Veru, je to tak, na rok máme okrúhle výročie. História plávania na Spiši siaha od pána Kuruca, ktorý v tom čase pôsobil na vtedajšom ONV na odbore školstva a pomohol nám v začiatkoch zaregistrovať náš klub. Neskôr sme patrili pod Geológ Stavbár Spišská Nová Ves, kde však bol prioritou ľadový hokej a peniaze prevažne plynuli práve tam. A tak sme prešli do Lokomotívy Bane SNV, kde však zasa „vládol“ futbal a nijaké terno to teda nebolo. Po politických zmenách koncom osemdesiatych rokov sme sa osamostatnili a založili sme si vlastný Plavecký klub Spišská Nová Ves. A začali sme si žiť svoj plavecký život. Prvým predsedom sa stal Tomáš Ratkovský, ja som tu až dodnes šéftrénerom. Máme výbornú spoluprácu so Slovenskou plaveckou federáciou, máme dobrých trénerov a talentované deti a čo je hlavné, máme úspechy hlavne v juniorských kategóriách,“ rozhovoril sa o histórii klubu človek, bez ktorého si plaváreň snáď ani nejde predstaviť.
„Tvrdil som, že tu vychováme majstrov Slovenska. Posielali ma na psychiatriu…“
Pán Mirek je človek, ktorý nielen v bazéne vyznáva filozofi u disciplíny a tvrdej, poctivej driny, bez ktorej sa úspech jednoducho nedostaví.„Keď som sem prišiel z Košíc, trénovali sme ešte na Nejedlého ZŠ. Do klubu som prišiel s určitou víziou a predpovedal som, že tu vychováme majstrov Slovenska. Niektorí ma vtedy za to posielali na psychiatriu. Dnešok však ukazuje, že som mal pravdu.“ A aký je teda Mirekov recept na úspech? „Je to hlavne o dobrom výbere detí, ktoré tu v Spišskej nie sú iné ako trebárs v Piešťanoch, spolupráci s rodičmi, drine a disciplíne . Tá musí byť prvoradá. Vždy budem tvrdiť, že aj tá najväčšia armáda bez disciplíny je len stádo baranov. V deťoch treba vypestovať lásku k športu ako takému, no netreba ich hýčkať a čičíkať, ale tvrdo s nimi robiť. A ocenil by som aj väčšiu empatiu u rodičov, kde mi často chýba z ich strany súdnosť, na čo ich dieťa má a na čo nemá. Ja som v tomto smere priamy, po pár tréningoch viem odhadnúť do akej skupiny plavca zaradiť. Žijeme v takej zvláštnej dobe. Dnes vezmú do hudobnej aj hluchého, len aby zaplatil poplatok a oni presvedčia rodičov, že z neho urobia Mozarta. To u nás nefunguje a kým budem v klube ani fungovať nebude.“
V spišskonovoveských dráhach plavú juniorskí majstri Slovenska i držitelia slovenských rekordov.
To, že filozofi a zanieteného trénera je správna, dokazuje i vitrína s majstrovskými pohármi hrdo týčiaca sa vo vestibule novoveskej plavárne. A výpočet spišských úspechov doslova berie dych. „Systematickou prácou a tvrdým drilom sme vychovali štyroch juniorských majstrov Slovenska. Marek Stanko reprezentoval Slovensko aj na ME, Barbora Mišendová je držiteľkou štyroch slovenských rekordov na 50 a 100 m motýlik a na 100 a 200 m kraul.Čo je zaujímavé, prekonala i niektoré bradaté rekordy Martiny Moravcovej . Momentálne sa pripravuje na juniorské ME a verím, že sa predstaví aj na MS. Ďalšími slovenskými reprezentantmi sú Marián Teplan či Anetka Smiková, ktorí v kraulových a znakových disciplínach patria medzi slovenskú špičku. No talenty rastú aj medzi mladšími. Vo vekovej kategórii 11 – 12 ročných už teraz vyčnieva Samo Slimák, Saška Taláčová, či Katka Pirháčová,- medzi 13 – 14 ročnými sa presadzuje Tomáš Želikovský, držiteľ slovenského rekordu na 50 m kraul. U nich vidím veľkú perspektívu, ak budú na sebe pracovať. A naši odchovanci nám robia dobré meno i v zahraničí. V Prahe úspešne preteká za tamojšiu Sláviu Dávid Hanuščin, v rakúskom Innsbrucku,na hosťovaní,máme talentované sestry Kuľové. Jedna z nich, Jana, je sedemnásobnou majsterkou SR a v Rakúsku vedie žiacke tabuľky vo svojich kategóriách. Čakajú nás ďalšie výzvy, cestovať budeme po Slovensku i Európe a som presvedčený, že vitrína sa bude zapĺňať.“
Finančne nenáročný šport prežíva všedné radosti aj starosti
Spišskonovoveské plávanie sa nebráni ani náboru nových plavcov. Pán Mirek je však aj v tomto smere nekompromisný. „Jasné, že môžu medzi nás prísť deti vo veku okolo 8 rokov. No chcem upozorniť rodičov ako i samotné deti, že plávanie je krásny šport, no je to hlavne o tvrdej práci. Finančne to nikoho nezruinuje, mesačné náklady sa hýbu okolo 15 Eur. Pomáha nám aj mesto, snažíme sa nejako prežiť. Trochu ma mrzí, že v takom malom regióne máme dva plavecké kluby, naša bývalá členka sa osamostatnila a založila si nový oddiel. Komentovať to nebudem, prvoradé sú a vždy budú výsledky.“
-ob-
FOTOGALÉRIA: