NA SLOVENSKU JE PRIDRAHO, ZARÁBA SI V ANGLICKU
33 ročná Novovešťanka, Oľga Šestáková, rodená Omastová odišla do zahraničia hneď po strednej škole. Vo Švajčiarsku si vyskúšala prácu na biofarmách. Neskôr, opatrovala deti vo Švajčiarsku a v Paríži. Keďže život za hranicami jej učaroval, vycestovala do Anglicka. „Mala som tam už brata aj sestru. Pracujem spolu s manželom, bratom, švagrinou a synovcom v jednej rodinnej firme, ktorá sa zaoberá výrobou a predajom postelí a matracov. V Anglicku som veľmi spokojná. V tejto krajine sú oveľa lepšie platy,“ povedala.
Podľa „ukecanej“ Oľgy však v Anglicku zadarmo pečené holuby rozhodne nepadajú. „Keďže som workoholik, kvitujem neobmedzenú pracovnú dobu. Pre mňa to boli úžasne otvorené dvere dokorán. Za päť rokov som dokázala zarobiť a ušetriť toľko peňazí, koľko by som na Slovensku ani za 50 rokov neušetrila. Jednoducho, keď robíš veľa, tak zarobíš. Ak si šikovná, môžeš rýchlo napredovať v práci, aj platovo, bez rozdielu na vzdelanie, dĺžku práca, alebo či si cudzinka. Pre získanie práce je tu najdôležitejšie ovládať jazyk,“ ozrejmila miestne pomery. Oľga žije už sedem rokov medzi Londýnom a Oxfordom, v malom meste Aylesbury. „Kúpili sme si tu s manželom domček. Boli časy, keď sme boli aj 5 krát v roku na Slovensku. Pri našej práci a zárobku sme si to mohli dovoliť finančne aj časovo. Keďže v Anglicku mám rodinu, nechýba mi tu nič. Rada by som to dopriala aj ostatným,“ vysvetlila.
Mesto, v ktorom žije jej pripomína Spišskú. „Všade sa dá dôjsť pešo. Postavili tu nové veľké divadlo, kino, je tu veľa reštaurácií, nočných barov a diskoték. V Spišskej je ale o čosi nižšia úroveň služieb,“ povedala. Vo Veľkej Británii sú ľudia viac tolerantní, strážia si svoje súkromie. „Nikto sa do nikoho nestará,“ dodala. Ani v Británii však nie je všetko dokonalé. Oľga tvrdí, že Angličania majú dosť nízku úroveň všeobecného vzdelania. „Je to šokujúce, no veľa Angličanov má iba základné vzdelanie. Niektorí nevedia spisovne písať. Ja som za 6 mesiacov ovládala prácu lepšie, ako moja kolegyňa, ktorá tam pracovala 30 rokov. Na druhú stranu, Angličania majú viac pohody v práci,“ opísala pomery v Anglicku. Oľga sa iba nedávno v rodnej Spišskej vydávala, no žiť by tu už nevedela. Život na Spiši sa jej vidí smutný. „Chýba mi viac pestrosti, kvety a čistota. Hoci sa mesto snaží udržiavať chodníky, sú dosť rozbité. Špeciálne, keď idete s kočíkom po Zimnej ulici, je to katastrofa. Naopak, na Letnej strane milujem terasy, kde rada vysedávam, nadýcham sa Spiša a pozerám ľudí okolo,“ uviedla.
Zaujímalo nás, ako Oľge chutí anglická kuchyňa. „S manželom chodíme na typické anglické raňajky do Wether, čo je typická anglická reštaurácia. Občas si zájdeme do amerického Mc Donaldu. Väčšinou však varí manžel a stravujeme sa doma. Môj muž vyvára skôr slovenské jedlá, ako kapustnicu s hríbami, fašírky, pečené bravčové mäso, francúzske zemiaky. Keďže som zo Spiša, mám veľmi rada všetko zo zemiakov. Okrem toho mi muž vypeká makové záviny, štrúdle, či tvarohové koláče. V Anglicku mu chýba pri varení a pečení strúhanka, droždie, bryndza, či hrubá a polohrubá múka. Majú tu len niekoľko druhov hladkej múky,“ prezradila.
A či sa Oľga plánuje raz vrátiť do Spišskej? „Nie. Máme tu všetko. Dá sa tu rýchlo zarobiť. Dajú sa tu nájsť oveľa lacnejšie dovolenky. Na Slovensku sú oveľa nižšie platy a skoro všetko je tam oveľa drahšie. Keď sa do Spišskej raz vrátime, na ten drahý život na drahom Slovensku budeme musieť mať zarobené. Ja nie som náročná, v Anglicku mám štandard, no na slovenské pomery mám luxus. Ľudia v Anglicku sú vyrovnaní, spokojní a nikto nikomu nič nezávidí, pretože tu má každý všetkého dostatok. Na Slovensku niektorí nepracujú a iba závidia. Mne tiež nič samé od seba z neba nespadlo. Všetko som si zarobila sama, preto som na seba hrdá. Radšej, keby sa tí závistlivci motivovali úspešnými ľuďmi, ktorí pracujú, aby sa mali lepšie,“ povzbudivo povedala na záver.
(sim)