Je jednym z mála Spišiakov, po ktorom máme v Spišskej Novej Vsi pomenovanú ulicu. Aj to naznačuje, že bol významnou osobnosťou našej histórie. S našim regiónom ho spája dlhoročné pôsobenie na farnosti v Hnilci a tesne pred svojou smrťou aj na Spišskej Kapitule. Z uvedeného je všetkým jasné, že Štefan Mišík bol katolícky kňaz.
Rodák z Liptova prichádza na Spiš najprv študovať. 6 rokov v Levoči a 4 roky na Spišskej Kapitule. Písala sa druhá polovica 19. storočia. Vtedy mladý kňaz verejne prejavoval svoju hrdosť, že je národovec a hrdý Slovák. Venoval sa štúdiu histórie, ale nepáčil sa maďarskej šľachte, ktorá v tých dobách ovládala Spišskú Kapitulu. Mladý kňaz tak za trest putoval na farnosť v Hnilci. Stalo sa tak pred 140 rokmi. Všetky jeho žiadosti o preloženie neboli vypočuté.
Odmeny za svoju vytrvalosť, obľúbenosť medzi ľuďmi a občiansku statočnosť sa dočkal až na prahu smrti. Ako 76-ročný, po 51 rokoch kňazskej služby, bol zvolený za kapitulárneho vikára a sťahuje sa na Spišskú Kapitulu. V úrade však vydrží pracovať iba 102 dní. 27.7.1919 zomiera.
Štefan Mišík sa stal synonymom statočnosti a obhajoby Slovákov i Spišiakov. Za tieto svoje názory bol trestaný a až takmer 100 rokov po smrti mu spoločnosť začína vzdávať patričnú úctu. Okrem ulice je po ňom pomenované aj spišskonovoveské Cirkevné gymnázium.
-leb-