Spišská Nová Ves je jedným z okresných miest so stálou divadelnou scénou. A nie je ich veľa. O to pyšnejší môžeme byť. Začiatky divadelníctva v našom meste sa viažu na rok 1957. Vtedy sa z Dedinského divadla Bratislava vyčlenil samostatný súbor – Štátna zájazdová scéna, súbor Spišská Nová Ves. Pre naše mesto to bolo uznanie, za ktoré môže vďačiť budove Reduty. Pre výber miesta divadelného súboru bola existencia divadelnej budovy tým najdôležitejším. V roku 1963 ale komunistické ministerstvo kultúry začalo na umení šetriť a medzi zrušenými divadlami bolo aj to spišskonovoveské. Najdôležitejším dátumom pre Spišské divadlo je 18. 5.1979. Vtedy vznikol „Súbor pre deti a mládež – pobočná scéna Spišská Nová Ves“, predchodca dnešného Spišského divadla. To má v rodnom liste dátum narodenia: 1. január 1992. Odvtedy naši divadelníci bojujú o priazeň diváka na vlastných doskách, ale aj na zájazdoch po celom Slovensku i v zahraničí.
Reduta je divadelný svätostánok a na doskách znamenajúcich svet sa aj v Spišskej Novej Vsi hosťovsky predviedli také esá, ako napr. Milan Drotár, Milan Kišš, Peter Gažo, Viera Strnisková, Vladimír Durdík, Peter Rašev, Vjačeslav Spesivcev a mnoho iných. Pod vedením skúsených i začínajúcich režisérov vyrástli desiatky domácich divadelných talentov. A ja verím, že mnohí z vás ich videli v niektorom zo stoviek predstavení, ktoré členovia súboru nacvičili.
Tohoročné divadelné prázdniny boli v Spišskom divadle kratšie. Už počas nich začali herci a herečky, pod režijnou taktovkou Matúša Oľhu, nacvičovať absolútnu divadelnú klasiku – Tajovského Ženský zákon. Pojali to po svojom a celé predstavenie bude v spišskom nárečí. A ako vyzerá klasika v spištine? Príďte sa pozrieť na premiéru, 20. septembra.
-leb-