Obec s najväčším počtom obyvateľov (8626) spomedzi 2883 slovenských obcí. Archeologické vykopávky dokazujú, že na jej dnešnom území žili ľudia už pred 5 tisíc rokmi. Má na starosti dôležitú časť Slovenského raja. Narodil sa v nej partizánsky kapitán Ján Nálepka. Aj také sú Smižany.
Po prvýkrát sa o obci na hranici Slovenského raja, postavenej na brehoch Hornádu a Brusníka, píše v roku 1246. Jej názov znie: Micha. Už o pár rokov je Micha minulosťou a z obce sa stáva „Sumugh a Villa Canis i Villa caniferorum“, to znamená obec vodičov loveckých psov. Obyvateľstvo obce totiž vtedy vykonávalo pre kráľa a jeho zástupcov na Spišskom hrade špeciálne služby pri poľovačkách – boli chovateľmi loveckých psov, duričmi, honcami. Postupne sa názov obce mení na Simigium, Sumugy, Somogy, Smizsán až po dodnes platné Smižany. Za podrobne opísané dejiny obce môžu Smižančania ďakovať svojmu farárovi a historikovi Matúšovi Pajdušákovi. Oprávnene jeho meno nesie centrálne námestie v Smižanoch.
Smutným dátumom v dejinách obce je rok 1433, kedy ju vypálili poľskí husiti. V 17. storočí ich vypálili a vyrabovali Maďari. Svoje „dejiny“ majú aj vzťahy Smižian so susednou Spišskou Novou Vsou. Nie vždy boli vzorové. V 16. storo- čí sa naši predchodcovia mlátili, najčastejšie kvôli lesom.
V 18. a 19. storočí význam obce pomaly upadal. Všetko ale zmenila výstavba železničnej trate Košice-Bohumín (1869-1871). Ponúkla ľuďom prácu a pridala obci na význame. I napriek tomu si na konci 19. storočia veľa Smižančanov odišlo hľadať prácu do Ameriky.
20. storočie prinieslo Smižanom to, čo väčšine slovenských miest a obcí – 2 vojny, budovanie komunizmu, zmenu režimu, slobodu a náročné zvládanie demokracie. Obec postupne skrášlila námestie, zrekonštruovala školy, po záplavách zregulovala brehy potoka, ale nedarí sa jej opraviť cesty, po ktorých cez Smižany denne prechádzajú tisícky áut. Opravovali ich už niekoľkokrát, ale výsledky opráv miestnych nijako nepotešili. Smižany sú jednou z mála obcí, v ktorých prežilo poľnohospodárske družstvo. Slovensku dali viacero významných osobností. Patriot nepochybuje, že ďalšie sa ešte objavia a nech sú to radšej Hossovci ako Nálepkovci.
- leb -