Moje ďalšie rozprávanie bude o slnečnej krajine dlhých pláži s bohatou históriu, kultúrou i kuchyňou. Láka hudbou, spevom, tancom, temperamentným a vášnivým flamencom ale aj divokými býčími zápasmi. . Je rodiskom mnohých klasikov umenia ako Picasso, Dalí, El Greco, Velázquez, či Gaudí. Krajina so svojskými obyvateľmi, ktorí sú cez obednú siestu neskutočne pomalí a leniví a v noci až príliš temperamentní a hluční. Tak toto je Španielsko, ktoré som prostredníctvom svojich umeleckých ciest spoznal.
Krajina zaberajúca podstatnú časť Pyrenejského poloostrova a niekoľko ostrovov má skoro všetko. Stredomorské pobrežie na východe,aj atlantické pobrežie na západe, pohoria Sierra Nevada na juhu a Pyreneje na severe. Je to priemyselno-poľnohospodárska krajina bohatá na nerastné suroviny. Je vyhľadávaná kvôli letným dovolenkám. aj kvôli lyžovačke. A veľkým lákadlom sú aj svetoznáme mestá Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla, San Sebastian a mnoho ďalších.
Koncerty
Ako člen Štátneho komorného orchestra Žilina som absolvoval štyri koncertné turné v Španielsku. Dvakrát sa turné odohralo počas zimy cez vianočné sviatky, nový rok a dvakrát počas horúceho leta. Počas týchto ciest sme krajinu precestovali celú krížom krážom hore dole. Španielsko malo pre nás svoje zvláštne a nezabudnuteľné čaro. Koncertovali sme v mnohých mestách od pobrežia Stredozemného mora do vnútrozemia, až smerom hore do Baskicka. V Barcelone sme hrali v sále, ktorú považujem za jednu z najkrajších sál vôbec, v akej som hral. Je to Palau de la Musica Catalana. Počas samotného koncertu sme sa len ťažko sústredili na hudbu, keďže oči nám neustále behali po sále, kde sme obdivovali tú nádheru okolo seba. Nemenej krásnu sálu má aj Barcelonská filharmónia, kde sme odohrali azda najviac koncertov v celom Španielsku. Adrenalínovým zážitkom bol koncert v Granade, kde sme mali koncert v časti Alhambra nad mestom. Cestou mal náš autobus kolíziu s autom. Nič vážne, ale spôsob akom komunikovali po nehode šoféri mi pripomenul komédie o Fantozzim. Toto predstavenie nás ale zdržalo skoro hodinu a pol, a my sme prišli na miesto činu osem minút pred začatím koncertu. Vypredané Auditorium Manuel de Falla nás už netrpezlivo čakalo, my sme urobili rekord v prezlečení sa do koncertného oblečenia, manipulanti orchestra spravili ešte väčší rekord, keďže museli urobiť svoju prácu v oveľa kratšom čase než zvyčajne. Koncert sa nakoniec začal s desaťminútovým meškaním, ale o to väčší mal úspech, keďže sme dostali standing ovation a pridali sme štyri prídavky. V ten večer po koncerte zaslúžené pivo chutilo všetkým o čosi viac ako obvykle. Medzi najpríjemnejšie koncerty radím tie pod holým nebom v prímorskej Benidorme. Nuž niekedy má človek pocit, že je fakt na dovolenke a nie na koncertnej šnúre. Vo všeobecnosti španielske publikum je veľmi temperamentné, plné emócií, ktoré sa nehanbí dať najavo. Ak sa mu niečo páči, tak to umelec pocíti a ak nie, tak to pocíti ešte viac. Preto sme na každom turné ako prídavok hrali nejakú drobnosť na španielsku nôtu, čo priviedlo publikum vždy do varu. Ak brnknete publiku na tú správnu strunu, získate si ho a potlesk vás neminie.
Gastronómia
Dobré jedlo a víno – to je národná posadnutosť krajiny. Základné piliere španielskej kuchyne sú veľmi jednoduché. Jedlo na vás čaká na každom rohu od tapas v tzv. Earty baroch, ktoré sú podobné našim pivárničkám, až po jedlo pripravené známym šéfkuchárom v reštaurácii, ocenenej Michelinovými hviezdami. Nebojte sa pustiť do ochutnávania, lebo na vás čaká gastronomický zážitok, ktorý si budete ešte dlho pamätať.
Pestrofarebná španielska kuchyňa je prostá, zároveň ale aj rafinovaná.. Základom úspechu je niekoľko surovín, pričom rozdiel v chuti výsledného jedla často tkvie len v rozdielnej úprave. Pre gastronómiu španielskeho pobrežia sú typické najmä ryby a šaláty, vo vnútrozemí skôr mäsité pokrmy a husté polievky, teda jedlá prispôsobené odlišným klimatickým podmienkam. Španielska kuchyňa zastrešuje množstvo odlišných kuchýň a to – katalánskej, baskickej, galícijskej, kastílskej, andalúzskej a mnoho iných. Všetky kuchyne ale spája časté používanie olivového oleja a cesnaku. Všade nájdete dostatok ovocia a zeleniny, najmä zemiakov a paradajok. Vďaka Columbusovi.
Počas našich gastrovýjazdov v Španielsku sme toho ochutnali skutočne dosť. Niektoré jedlá vám ale musím predstaviť. Sú doslova veteránmi španielskej kuchyne a to: Tapas – malé pikantné chuťovky, ktoré sa podobajú našim jednohubkám. Španieli si ich vychutnávajú pred jedlom, v priebehu celého dňa, ale i večer k poháru dobrého vína, piva, scherry, či káve. Existujú špeciálne tapas bary, ktoré sú výhradne zamerané na tieto lahôdky. Majitelia tapas barov dúfajú, že tapas povzbudí chuť k pitiu. Tapas bary sú na každom rohu a nájdete v nich nespočetné množstvo variácií na túto drobnú pochutinu. Azda najslávnejším veteránom španielskej kuchyne je Paella – šafránové rizoto, pripravované a podávané v špeciálnej panvici. Od nej tiež pochádza názov pokrmu, ktorý znamená panvica s dvomi držadlami. Recept pochádza z Valencie a po celej krajine sa pripravuje v rôznych variantoch. Existujú tri známe druhy: Paella Valenciana (ryža, kuracie, kačacie a králičie mäso, slimáky, fazuľa a korenie), Seafoof Paella (ryža, morské plody a korenie), Paella Mixta (ryža, kuracie mäso, morské plody vrátané mušlí, zelenina, olivový olej, šafrán a ďalšie koreniny). Veľmi obľúbené jedlo je Jamón serrano. Ide o sušenú šunku, ktorá získala prívlastok serrano, pretože sa sušila v horách. Dnes je horská esencia nahradená pivnicami s určenou teplotou, pri ktorej šunka z prasacieho stehna musí schnúť aspoň dva roky, aby dozrela. Predtým sa nechá niekoľko dní v morskej soli, ktorá sa pred zavesením odstráni. Vďaka sušeniu môže hotová šunka visieť na stropoch španielskych barov bez toho, aby sa okolo nej motali muchy. Polievka gazpacho – je studená polievka zo zeleniny, chleba, octu, vody, soli a olivového oleja. Španieli si ale radi pochutnávajú aj na sladkom.. Vďaka regionálnej pestrosti a historickému vplyvu sú ich dezerty veľmi rozmanité a naozaj veľmi sladké. Mne osobne najviac chutil dezert Crema Catalana, z krému podobnému pudingu zo žĺtkov, cukru, múky, mlieka, škorice a citrónovej alebo pomarančovej kôry. Vychladený krém sa posype cukrom a opáli ohňom, aby vznikol karamel.
Národným nápoome tejto prímorskej krajiny je víno. Existuje tu okolo 40 vinárskych oblastí, ktoré sú prísne chránené a víno z nich nesie označenie D. O. (denomináción de origen). Najznámejšou oblasťou je Rioja. Veľmi rozšíreným vínnym nápojom je Sangría s kúskami ovocia. Príjemným letným osviežením je tiež známa sódovka grenadína, ktorá nás ideálne osviežila počas horúcich letných dní v Španielsku. Ak by som mal spomenúť koňaky, brandy ktoré sa poctivo ochutnávali, potreboval by som jedno špeciálne vydanie. Moje odporúčanie ale je, že určite ochutnajte a tú nenapodobiteľnú chuť si zamilujete.
Peter Šterbák