Z východnej pologule sa v mojich potulkách s husľami po svete tentokrát presunieme na tú západnú. Konkrétne do krajiny javorového listu, ktorá je, svojou rozlohou, 9,9 milióna štvorcových kilometrov, druhou najväčšou na svete. Najznámejšia je hokejom, ale podľa odborníkov je to aj najrodinejšia turistická destinácia. Kanadu tvorí 10 provincií a 3 teritóriá. Jej spoločná hranica s USA je najdlhšou krajinnou hranicou na svete.
V tejto krajine som ako člen Štátneho komorného orchestra Žilina absolvoval, na pozvanie šéfdirigenta Torontskej filharmónie, trojtýždňové turné 12 koncertov a trojdňovým nahrávaním hudby v Kanadskom rozhlase.
Koncerty
Program koncertov pozostával z diel svetových, ale aj slovenských skladateľov, pretože zámerom turné bolo predstaviť našu kultúru v tejto krajine. Asi najväčší úspech zožala svetoznáma Musica Slovaca od Ilju Zeljenku. Koncertovali sme v Torontskej filharmónii, Kanadskom rozhlase Toronto, Hamiltone, Niagara Falls City Hall, Peterborough Hall, Brampton City Hall a v niekoľkých ďalších menších mestách v okolí Toronta. Kanadské publikum bolo skvelé, plné emócii. Na koncert v Torontskej filharmónii prišiel aj slovenský veľvyslanec v Kanade, ktorý sa osobne zastavil za nami po koncerte a poďakoval nám za šírenie dobrého mena Slovenska za oceánom. Po umeleckej stránke nám náš pozývateľ šéfdirigent Torontskej filharmónie vyjadril veľkú vďaku a spokojnosť s následným prísľubom do budúcnosti zorganizovať veľké koncertné turné po celej severnej Amerike.
Toronto
Toronto je najväčšie kanadské mesto. v ktorom sa moderná architektúra mieša s krásou histórie. Šesť miliónov obyvateľov obrovské mrakodrapy, nádherné štvrte rôznych národností, parky, blšie trhy tu striedajú luxusné obchody, múzea, galérie, ZOO a napriek všetkému čisté ovzdušie. Toronto je občas nazývané kanadským New Yorkom, kde na ulici počujete až 160 rôznych jazykov, čo robí z tohto miesta jednu z najkozmopolitnejších metropol severnej Ameriky. Nájdete tu nielen tradičnú čínsku štvrť, ale napr. aj indickú, ruskú, grécku či thajskú štvrť, ktorú sme si veľmi obľúbili vďaka vynikajúcemu jedlu.
Yonge street a námestie Dundas Square sä obdobou newyorského Times Square, a sú vychýrené nočným životom s množstvom podnikov a miestnych barov.. Viac krát sme sa poprechádzali aj po nádhernej promenáde na brehu Ontárijského jazera. Na tomto mieste vládne pokoj, žblnkot vody a spev vtákov sú ako balzamom na dušu v tomto veľkomeste.
Najdlhšia ulica na svete
Počas motkania sa v Toronte sme ani len netušili na akej rekordnej ulici sa nachádzame, až sme si to prečítali na jednej tabuli. ,,Young Street – najdlhšia ulica na svete“. Jej dĺžka je impozantná. 1896 kilometrov. Začína z nábrežia jazera Ontário a rozdeľuje mesto na dve polovice. Ulica obchádza dve jazerá a to Simcoe a Cochrane smerom na západ a končí na hranici s Minnesotou. Celú sme ju síce neprešli, ale aspoň sme na nej boli.
CN Tower
Dominanta mesta je všetkým návštevníkom hneď jasná. Svojou výškou 553 metrov púta pozornosť už z diaľky niekoľko kilometrov a je najvyššou vežou v Severnej Amerike, s najväčšou točiacou sa reštauráciou. Náš orchester býval neďaleko tejto dominantya tak hneď v prvý deň sme sa vydali zdolať ju. Keďže sa obávam veľkých výšok, bral som túto zábavku s veľkým rešpektom. Už cesta výťahom ma otestovala ako budem na tom. Zospodu presklenený výťah rýchlosťou blesku nás za 58 sekúnd vyviezol na hlavnú vyhliadkovú plošinu, z kade je na jednu stranu veľkolepý výhľad na Ontárijské jazero a na druhú stranu krásna panoráma Toronta. Z vyhliadkovej plošiny tzv. Space Deck vo výške 447 metrov tu za jasných dní vidieť dokonca vodnú paru nad Niagarskými vodopádmi vzdialených 80 kilometrov.. Hore v oblakoch som zrazu započul náš materinský jazyk. Na moje milé prekvapenie to boli dve slečny v mojom veku s ktorými sme sa hneď dali do reči. Prezradili nám, že sú z Košíc a robia letušky pre medzinárodnú leteckú spoločnosť. Milé stretnutie krajanov v kraji tak ďalekom a na veži tak vysokej.
Hokejové puky v NHL zo Slovenska
Na recepcii nášho hotela pracoval neprehliadnuteľný dvojmetrový černoch.. Raz sa ma opýtal: ,,Odkiaľ ste“? Odpoveď znela z jednej menšej krajiny v Európe Slovensko. Na jeho tvári sa rozžiaril úsmev . V Kanade sme boli presne v čase, keď náš hokejový brankár Jaro Halák chytal za kanadský Montreal a jeho mužstvo hralo v play off. Jaro podával famózne výkony a stal sa absolútnou hviezdou vtedajšej vyraďovacej fázy NHL. Keďže Toronto je hokejové mesto debata sa skĺzla okamžite na túto tému. Začal menovať snáď všetky naše hokejové hviezdy, ktoré zažiarili v tejto najlepšej lige sveta. Náš priateľ z recepcie nám prezradil, že hokejové puky s ktorými sa hrá v NHL sú z našej krajiny o čom sa priznám som ani len netušil. Ako dôkaz nám ukázal jeden hokejový puk z hotelového obchodíka na ktorom bol vážne nápis Made in Slovakia.
Peter Šterbák