27. januára 1944 sa na mapu miest oslobodených Sovietskou armádou dostala aj Spišská Nová Ves. Vojaci fašistického Nemecka definitívne opustili mesto a v úteku pokračovali smerom na západ. Od týchto chvíľ uplynulo 69 rokov.
Najtragickejšia udalosť v histórii ľudstva, taká bola 2. svetová vojna. Krvavý konflikt spôsobil malý, zakomplexovaný rakúšan s čiernymi fúzikmi a jeho šialená myseľ. Pre svoje zvrátené myšlienky dokázal nadchnúť nemecký národ. Vojna sa začala napadnutím Poľska. V rovnakom čase ako fašistické Nemecko, našich severných susedov napadli aj vojská krajiny, ktorej vládol ďalší psychopat. Krvilačný Gruzínec s veľkými fúzami a nekontrolovanou túžbou po moci. Dôsledky neovládateľných chúťok týchto dvoch deviantov sú desivé. Ofi ciálne štatistiky hovoria o 72 miliónoch obetí druhej svetovej vojny. Z toho 47 miliónov civilistov.
Temná druhá svetová vojna poznamenala aj obyvateľov nášho mesta. Útoky na židovské obyvateľstvo, transporty do poľských vyhladzovacích táborov, či obete nevinných ľudí pri bombardovaní letiska. Najslávnejší slovenský partizán bol obyvateľom susedných Smižian. Ján Nálepka, ako jediný Slovák, dostal, in memoriam, vyznamenanie „Hrdina ZSSR“. Tak ako rastie počet rokov od oslobodenia nášho mesta, klesá aj počet pamätníkov tejto významnej udalosti. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si ju chceme pripomenúť. Čo sa dialo v druhej polovici januára roku 1945? Po oslobodení Košíc a Prešova postupovala Červená armáda ďalej na západ. Od 21. do 28. januára dokázali jej jednotky, pod vedením denerála Gastiloviča, vyprášiť demoralizovaných fašistov z celého okresu Spišská Nová Ves. Tí kládli odpor iba v Levočských vrchoch. Radostné boli prvé dni slobody na Spiši. Ale smutné bolo bilancovanie záškodníckej činnosti nemeckých vojakov. Zničené boli komunikácie, mosty, budovy a priemysel. Nemci a ich miestní prisluhovači povraždili desiatky bezbranných ľudí. Pri oslobodzovaní Spišskej Novej Vsi prišlo o život 21 sovietskych vojakov.
To, že si Sovietsky zväz v ďalších desiatkach rokov vybral daň za oslobodenie, je už iná pesnička. Za samotné oslobodenie patrí sovietskym vojakom veľká vďaka Novovešťanov. (sim)