Ten, kto vymyslel existenciu samosprávnych krajov a rozhodoval aj o ich kompetenciách, sa rozhodol, že medzi nimi bude aj cestovný ruch. Pekne, od zeleného stola ich aj vymenoval, ako ukazuje tabuľka pod článkom. Akoby už vopred vedel, že kompetencie budú napĺňať úradníci, bez zásadnejších skúseností z podnikania v tejto oblasti.
Ľudia, ktorí v cestovnom ruchu podnikajú sa pri pohľade na tento zoznam iba trpko pousmejú. Ako sami hovoria: Nečakáme od úradníkov z Košíc žiadne zázraky. Vieme, že si všetko zaplatíme sami, ale reálna pomoc a podpora cestovného ruchu v Spišskej Novej Vsi je prakticky nulová.
Nikto nežiada, aby samosprávny kraj budoval v mestách, obciach a turistických rezortoch atrakcie typu Eiffelova veža, či aquaparky. Ale určite je v možnostiach a silách takej silnej inštitúcie niečo viac, než proklamované vytváranie podmienok a podieľanie sa na kadejakých implementáciách a koncepciách. Poskytovatelia služieb im pravidelne posielajú svoje návrhy a požiadavky. Pomôcť by im mohli aspoň pri propagácií na medzinárodných veľtrhoch cestovného ruchu, alebo organizovaním takejto akcie aj na území nášho kraja.
Po tom, ako nastal aj na Spiši útlm baníctva, mal byť práve cestovný ruch ekonomickou záchranou regiónu. Asi by bolo naivné veriť, že sa Spiš premení na francúzsku riviéru, ale aspoň prejazdné cesty do turistických centier opravené byť mohli. Štát, mesto, samosprávny kraj aj podnikatelia – každý sa mal na jeho rozvoji podieľať. Zatiaľčo štát viedol plamenné reči o novom ministerstve cestovného ruchu a o prioritnom zameraní sa na podporu turizmu, v skutočnosti urobil jedno veľké NIČ. Kto sa spoliehal, že nový impulz prinesie zriadenie samosprávnych krajov, zostal sklamaný. Vysvetlením je tradičná „zaklínacia“ formulka: „Dostali sme kompetencie, ale nie financie na ich realizáciu.“ A preto sa podpora samosprávneho kraja zužuje na vytváranie podmienok, spoluprácu a participáciu. V praxi to znamená, že z chudobného mešteka prispieva na jednotlivé aktivity v oblasti cestovného ruchu – na folklórne slávnosti a pod. Celá ťarcha rozvoja turizmu v regióne ale zostáva na podnikateľoch, občas, a len opatrne, podporovaných mestom.
Netreba však iba nadávať, ale aj pochváliť. Košický samosprávny kraj podal pomocnú ruku pri otvorení Spišského Jeruzalema na Spišskej Kapitule. Cirkevný turizmus je určite perspektívny – stačí sa pozrieť na tradíciu Levočských pútí. A určite si každý, kto cestuje autom, pri cestách všimol aj nové – hnedé tabule upozorňujúce na najzaujímavejšie miesta v mestách a obciach. Tak tie za financoval samosprávny kraj. Takéto tabule zaplavili celé Slovensku, ale aj susedné Čechy. Dá sa preto úspešne predpokladať, že je to aktivita, ku ktorej sa „kraj“ iba pridal a nie je autorom myšlienky.
Ak má byť cestovný ruch naozaj záchranou pre regióny, akým je aj náš nádherný Spiš, bude nevyhnutné, aby dobre platení úradníci vyššieho územného celku prejavili oveľa viac tvorivosti a aktivity. Na začiatok by mohli intenzívnejšie pomáhať podnikateľom pri, už spomínanej, propagácii a podporovať ich účasť na výstavách a veľtrhoch cestovného ruchu. Bolo by asi nereálne žiadať od nich, aby sami vymýšľali nové, moderné ponuky doplnkových služieb a lákadiel pre turistov. Ale v oveľa väčšej miere by ich mohli finančne podporovať, alebo pomáhať pri písaní projektov, ktoré by mali šancu byť podporené z eurograntov. Príroda a naši predkovia nám zanechali skvosty minimálne európskeho významu. My by sme ich mali udržiavať a potom v plnej kráse ukazovať turistom, ktorí sa u nás najedia, napijú a s dobrým pocitom aj vyspia. Nič viac, nič menej.
-leb -