Hovorí sa, že ženu ani kvetinou neudrieš. Na Slovensku, žiaľ, toto známe porekadlo vôbec neplatí, skôr naopak.
Čísla sú totiž šokujúce. Na Slovensku prežilo, alebo prežíva fyzické a sexuálne násilie 34% žien a až 47% slovenských žien má skúsenosť s psychickým násilím.
Stop násiliu, konajme! Veď týranie na tele a na duši by vôbec nemalo byť in. Násilie za múrmi domovov je, žiaľ, v mnohých rodinách chlebom každodenným. Keďže domáce násilie zažíva na Slovensku stále čoraz viac žien a detí, v Spišskej Novej Vsi funguje od 1. júla 2013 občianske združenie (OZ) HANA. Vyškolené ženy pomáhajú ženám zažívajúcim násilie. „Okres Spišská Nová Ves patril ku kritickým okresom, keďže v ňom neexistovalo žiadne miesto v bezpečnom ženskom dome a ani špeciálne poradenské centrum. V poradenskom centre poskytujeme bezplatné, sociálne, psychologické a právne poradenstvo a pomoc,“ reagovala Petra Paterová z OZ HANA.
Ženy z OZ HANA aktívne spolupracujú s Divadlom na opätkoch. Spoločne sa zapojili do kampaní 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách a One Billion Rising. Koncom októbra sa OZ HANA dalo do povedomia prostredníctvom konferencie. Asi najemotívnejšou aktivitou OZ HANA je akcia Vypískajme násilie a výstava Umlčané svedkyne. Na podporu, že násilie páchané na ženách a deťoch v našej spoločnosti nie je v poriadku a nemá žiadne miesto, ľudia symbolicky vypískali násilie pomocou píšťaliek. Ide o tradíciu z minulosti. Ženy mali medzi sebou dohodu, že ak bola niektorá z nich týraná, pískali na píšťalkách. Tak dali najavo, že je potrebné zasiahnuť a pomôcť si. Dnes ani toto však neplatí. Väčšina sa týranej žene otočí chrbtom, alebo sa tvári, že nič nepočuje.
Práve na výstave Umlčané svedkyne apelovali, aby rodina, priatelia, susedia, či náhodní okoloidúci neboli voči násiliu ľahostajní. Na tejto výstave sa totiž na siluetách postáv objavili príbehy žien a detí z celého Slovenska, ktoré prišli v roku 2014 rukou násilníka o život. Spomínalo sa na nich už len cez tragické osudy.
Účastníci akcie sa mohli odfotiť aj s tabuľkou s nápisom „Hovorím NIE násiliu páchanému na ženách“. „Toto symbolické gesto, ako aj akcia Vypískajme násilie sa konali v medzinárodný Deň ľudských práv. Vyjadrili sme tak spoločne odmietavý postoj a netoleranciu násilia páchaného na ženách, ktoré je porušovaním základných ľudských práv a trestným činom,“ priblížila.
Najbližším podujatím OZ HANA, spolu s Divadlom na opätkoch a globálnym aktivistickým hnutím V- DAY bude divadelné predstavenie Vagína monológy. Môžete si ho pozrieť už 19. februára.
V prípade, že zažívate násilie alebo poznáte niekoho, kto násilie zažíva, môžete kontaktovať OZ HANA v pracovných dňoch od 9.00 do 17.00, na telefónnom čísle 0903 404 483 a na emailovej adrese ozhana.snv@gmail.com. „Nakoľko veríme, že ženy sú najväčšie expertky na svoj život, postup našej práce je výlučne závislý na potrebách konkrétnej ženy,“ vysvetlila Paterová.
(OZ HANA)