Milošovi Jendrálovi – rodákovi zo Spišskej, učaroval podmorský svet. Dnes žije striedavo v Egypte a na ostrove Malta, kde si šikovný dobrodruh otvoril potápačské centrá. Miloš sa vo svete naozaj nestratí. Rozpráva siedmimi jazykmi. Sám o sebe hovorí, že sa narodil s „horúcou prdelou“ a na jednom mieste neobsedí.
Štyridsať jeden ročný Miloš odišiel v 90-tych rokoch zo Spišskej Novej Vsi za teplom. „V 90 tych rokoch to u nás nebolo veľmi veselé. Pri cestovaní som našiel par krajín, kde bolo počasie príjemne a teplé, mali more a pod vodou to bolo zaujímavé,“ rozprával o dôvodoch svojho odchodu. Miloš žil v Izraeli. „V Tel Avive som mal dva hostely. Potom som sa presťahoval do Eilátu, kde som pracoval ako kameraman pod vodou a neskôr ako inštruktor potápania. Každý deň sme sa potápali a žili so 14 timi delfínmi,“ doplnil.
Po týchto skúsenostiach zavialo Miloša do Egypta, konkrétne do mestečka Dahab. „Pracoval som tam ako inštruktor potápania, neskôr som sa presťahoval do mesta Marsa Alam v Egypte, kde som otvoril potápačské centrum a to je tam dodnes. Teraz v apríli otvárame ďalšie potápačské centrum na Malte, na ostrove Gozo. Preto budem pendlovať medzi Egyptom a Maltou,“ prezradil šikovný mladý Novovešťan.
Podľa mladého dobrodruha je Egypt, jedno z najlepších miest na potápanie na celom svete. V Egypte sa cíti veľmi dobre aj nad vodou. „Egypťania sú veľmi príjemní a milí ľudia. Majú radi deti. Je tu bezpečnejšie, ako kdekoľvek v Európe. V meste Dahab som mal tri roky jeep, ktorý som ani raz nezamkol.Keď som auto nechal na mieste, kde by mohol prekážať ďalším autám, tak som v ňom aj nechával kľúče, aby si ho mohli presunúť. Poznáte miesto u nás, kde by som to mohol urobiť,“ pýtal sa s úsmevom.
Aj keď sa Milošovi vo svete vodí dobre, domov mu pochopiteľne chýba. Vyrovnane však tvrdí, že v živote to už raz tak býva. „Niečo za niečo. Chýba mi rodina, priatelia, naše jedlo, sladkosti, veci z detstva, naša horčica, arašidové chrumky, naša klobása, rožky, chlieb,“ vymenoval. Všetkým, ktorí chcú skúsiť život za hranicami Slovenska Miloš radí. „Mali by si uvedomiť, že nie sú stredom vesmíru. To, že prišli žiť do inej krajiny neznamená, že sa celá krajina má zmeniť podľa ich predstáv. Funguje to presne naopak. My sa musíme prispôsobiť a nájsť si svoju cestu. Ak nie, máme dve možnosti: Zober to, ak to je, alebo odíď. Keď som si toto uvedomil, zvyšok bol už ľahký,“ doplnil.
Podľa Miloša je život v teplých krajinách ľahší ako u nás pod Tatrami, kde je chladno. „U nás sa toho skrz chladnejšiu klímu urodí menej. Ľudia v teplých krajinách môžu spať celý rok vonku, nemusia tak myslieť na zimu, zavárať, robiť kapustu. Žijú tu systémom Alahova vôľa, ak Alah dá, tak zajtra možno niečo bude,“ ozrejmil. Čo sa týka náboženstva, Miloš žil aj so Židmi, či Moslimami. „Potápali sme sa s potápačmi z Izraela, spoločníkmi vo firme sme boli Izraelčan, Egypťan a Slovák. Tri náboženstva a všetko fungovalo výborne. Je to naozaj len o ľuďoch, aby k sebe boli dobrí. Všetci sa modlíme k tomu istému Bohu, len si ho ináč pomenúvame. Niekde nemôžeš jesť bravčové mäso, niekde zase piť alkohol. V zásade ide o tie isté princípy. Ak by všetci dodržiavali a neprekrúcali svoje sväté knihy, tak by bolo úplne jedno ktorú čítaš,“ vysvetľoval.
Miloš o sebe hovorí, že zhora dostal do vienka dva dary. „Hovorím siedmimi jazykmi a veľmi ma majú radi psy,“ spresnil. Miloš si domov, do rodnej Spišskej, vždy na chvíľu rád odskočí. Do metropoly Spiša sa ale natrvalo vrátiť neplánuje. „Narodil som sa s horúcou „prdelou“, neobsedím na jednom mieste. Ešte je pár miest, ktoré by som chcel navštíviť a kde by som chcel mať potápačské centrá. Vyhovuje mi rotovať po niekoľkých obľúbených destináciách,“ prezradil o svojich plánoch do budúcna.
Aj keď žije tisíce kilometrov, na špeciality strednej Európy Miloš nedá dopustiť. Najviac si pochutná na jedle: vepřo, knedlo, zelo, ktoré najradšej zapije džúsom, mliekom, alebo pivom. Ďaleko od domova skúsil variť ryžový nákyp, či halušky bez slaniny. „Naposledy nám vyšiel vynikajúci guláš a tiež výroba langošov. Pripravovali sme ich podľa receptu z youtube,“ odhalil zo svojho kuchárskeho umenia.
(sim)