Dvadsaťosem ročného Novovešťana Juraj Cirbusa priviedlo do Nórska dobrodružstvo. „Do Nórska som sa dostal ako študent v rámci programu Európskej komisie – Erasmus. Po šiestich mesiacoch, ktoré som tu strávil, mi ľudia, príroda a fjord prirástli k srdcu. Túžba zostať žiť v tejto krajine bola stále silnejšia a silnejšia,” ozrejmil mladý muž.
A podarilo sa. Juraj žije v Nórsku už tri roky. Pracuje v prístavnom meste Trondheim, na pozícii systémového vývojára. Na začiatku preň bolo najťažšie, nájsť si prácu a aktívne používať nórčinu. „V Nórsku už dávno neplatí, že ísť si hľadať prácu len so znalosťou angličtiny, je postačujúce. Nie je! Bez znalosti nórčiny sa hľadá práca naozaj veľmi ťažko. Po vypuknutí fi nančnej krízy v Európe sa do Nórska nahrnulo veľa prisťahovalcov. Konkurencia v hľadaní si práce je stále silnejšia a silnejšia. Jeden z rozhodujúcich faktorov pri prijimaní do zamestnania je znalosť jazyka,” vysvetlil. Juraj ovláda a využíva nórčinu hlavne v práci. „V skupine, kde pracujem som jediný, ktorý nie je zo Škandinávie. Kolegovia sú Nóri a Švédi. Zo začiatku na mňa brali ohľad a komunikoval som s nimi v angličtine, no, postupom času sa prešlo už len do ich rodného jazyka,” uviedol.
Juraj tvrdí, že kultúrne rozdiely medzi Slovenskom a Nórskom sú najviac badateľné v dominantnejšom postavení žien. „Ženy sú emancipovanejšie. Úplne bežne vidieť, že chlap sa stará o deti, kým žena vykonáva nejakú z mužských činností. Taktiež v baroch sú väčšinou lovkyňami práve ženy,” prezradil s úsmevom. Nóri sú vraj veľmi chladní. „Nepustia si len tak niekoho k sebe, a to je aj dôvod prečo sa s nimi zložitejšie nadväzujú známosti. Nóri potrebujú v prvom rade človeka dobre poznať. Na druhú stranu sú dôverčiví a nezávidia si. Dôkazom toho sú aj ich domy. Majú veľké okná, bez závesov alebo záclon. V Nórsku je to úplne prirodzené,” prezradil sympatický muž. Čo sa týka vierovyznania, najviac Nórov je, predstavte si, baptistov.
Čo sa týka nórskej kuchyne, prevažujú tam hlavne jedlá z rýb, morské plody a pizza. „Podľa štatistík zjedia Nóri ročne 20 mil. Grandiosa pizza. Pizza je považovaná za neofi – ciálne nórske národné jedlo. Myslím, že sa tu ľudia stravujú zdravšie, ale na naše halušky s bryndzou a slaninou nedám dopustiť,” povedal Juraj.
Kúpiť si v Nórsku alkohol znnamená siahnuť hlboko do vrecka. Alkohol je totiž v Nórsku veľmi drahý, zaplatíte zaň až 10 násobne viac ako na Slovensku. „V Nórsku je silná prohibícia. Alkohol sa dá kúpiť iba v špecializovaných obchodoch. V potravinách len pivo, ktoré je obľúbeným drinkom aj v baroch. Môj obľúbený nápoj v bare je teda pivo. Len pre zaujímavosť, cena piva v Nórsku sa pohybuje od 8 do 10 eur. Chuťou sa však ani zďaleka nevyrovná, tomu nášmu slovenskému,” hrdo prehlásil Novovešťan žijúci v Nórsku.
Nórsko je pre Juraja krajina, kde je pokoj a medzi ľuďmi vládne vzájomná pohoda. „Nóri nepatria medzi ľudí, ktorí by sa priveľmi stresovali. Je to cítiť aj v pracovnom prostredí. Na život za hranicami som si zvykol. Nemám pocit, že mi tu niečo chýba, no domov sa stále rád vraciam. Vždy sa teším na príjemné chvíle s rodičmi a priateľmi. Tých však s pribúdajucimi rokmi strávenými za hranicami stále viac ubúda. Nevylučujem však možnosť, že raz sa do Spišskej vrátim,” uzavrel náš rozhovor.
(sim)