Umelci zo Spišskej si vyskúšali prácu v exotickom Dubaji. Na kultúrnom festivale znázorňovali živé sochy na 30- ročných retro bicykloch, ktoré si do Emirátov priviezli až zo Slovenska.
Možnosť dostať sa do exotickej destinácie neprichádza každý deň. Kľúčovou vstupenkou na kultúrny festival v Dubaji bolo pozháňať 6 bicyklov, ktoré mali viac ako 30 rokov. „Hľadali sme všade. Po starých šopách a pivniciach. Oslovovali sme ľudí na dedinách, takéto bicykle majú poskrývané na pôjdoch. Bicykle som musel očistiť, prebrúsiť, zbaviť hrdze a naspäť nastriekať na požadovanú farbu a zložiť,“ priblížil nám prípravy pred cestou technik bicyklov, Jozef Lipták. Osemčlenná partia divadelníkov zo Spišskej Novej Vsi strávila mesiac v Dubaji. Hlavným dôvodom ich pobytu však nebol oddych, ale tvrdá práca. Na kultúrnom festivale stvárňovali živé sochy na retro bicykloch. „Úlohou nás hercov bolo dať život živej soche, čo sa nám aj podarilo. Diváci boli unesení a nadšení. Náš hrací priestor boli rôzne promenády, móla a luxusné dubajské nákupné centrá. Dokonca sme hrali aj v stredisku pre autistické deti,“ priblížila divadelníčka Klaudia Budzová.
Retro bicykle zostali v Emirátoch. „Všetci ich obdivujú, fotia sa s nimi. Na podobných bicykloch sa v Dubaji vozia chudobnejší ľudia. Čím viac trblietok majú na bicykli pripevnených, tým je to pre nich honosnejšie a krajšie. Vidieť v Dubaji bicykel je ale skôr rarita. Ľudia využívajú hlavne metro. Bohatší a nabohatší sa vozia len na luxusných autách,“ popisuje dopravu v Dubaji Lipták.
Ako sme sa dozvedeli, život v Dubaji je luxusný. O ľudí sa stará šejk, v našom ponímaní prezident, najlepšie ako vie. „Každý tam pracuje, teda okrem žien – ich úlohou je vychovávať deti. V uliciach Dubaja nenájdete žiadneho žobráka, či bezdomovca. Úžasné je, že najbohatšiu krajinu na svete vybudovali za približne 60 rokov a stále ju budujú. V Dubaji je luxus, no hory a lesy, ktoré obklopujú našu Spišskú Novú Ves tam nemajú“, uzavrela s dávkou patriotizmu sympatická Klaudia.
(sim)