Predstavte si mesto ako chutnú tortu. Nakrájate ju na niekoľko kúskov – tak nejako rozdelili Spišskú Novú Ves na jednotlivé mestské časti. V každom z nich pracuje aj mestský výbor, ktorého úlohou je byť čo najbližšie občanom. Poznávať ich potreby a tie potom predostierať poslancom Mestského zastupiteľstva i vedeniu Mestského úradu. Z imaginárnej torty si dnes vyberám kúsok s menom Staré mesto – východ.
Táto mestská časť je veľmi rôznorodá, sú v nej rodinné domy, bytové domy (z päťdesiatych rokov aj z 90-tych). Súčasťou je aj časť centra mesta – Zimná ulica, Radničné námestie. Patrí do neho aj priemyselný park, nákupné centrum, futbalový štadión, ale aj Podskala a Hájik.
A rôznorodé sú aj radosti a starosti obyvateľov tejto časti Starého mesta. Jeho Mestský výbor, paradoxne, vedie najmladší spišskonovoveský poslanec – Tomáš Hamráček. Spolu s ním, ale aj obyvateľmi tejto mestskej časti som hovoril o plusoch, aj mínusoch časti Staré mesto – Východ. „Je to časť mesta, kde sa za posledné roky najviac investovalo: priemyselná zóna, výstavba parkovacích plôch, rekonštrukcia časti Zimnej ulice, rekonštrukcia cesty – Mlynská ulica, vrátane kruhovej križovatky a pod. to sú iba tie najväčšie investičné akcie,“ vymenúva Tomáš. A dodáva: „Aj tento rok sa pripravuje komplexná rekonštrukcia časti cesty na Rázusovej ulici.“
Obyvatelia niektorých častí Starého mesta ale vedia, kde ich „tlačí topánka“. Nárokom hustnúcej premávky a stále väčšieho počtu áut už staré cesty nestačia. „Neúnosná situácia je na Baníckej ulici. Parkovanie pozdĺžne takmer úplne vylučuje zimnú údržbu. Problémom je aj takmer neexistujúca obslužná komunikácia za Zimnou ulicou. Na kraji našej mestskej časti je hanbou pozemok na Elektrárenskej ul. (bývalá konzerváreň – Mäsospiš). Chýbajúce parkoviská medzi bytovkami, prepadávajúce sa cesty postavené na bývalých zadných traktoch mešťanských domoch“ také sú najčastejšie sťažnosti obyvateľov. Veľkou výzvou sú aj tzv. domy duchov v tejto časti mesta. Stokrát položené otázky o využití bývalých objektov kasární, pôrodnice, či ľudovej školy umenia zatiaľ nepoznajú odpovede. Aj tu majú ľudia svoju silu. Čím častejšie a aktívnejšie sa budú pýtať a týmto aj bojovať za svoju mestskú časť, tým skôr sa dočkajú odpovedí a pod ich tlakom možno aj nápravy. Rozvoj tejto mestskej časti potrebuje previazanosť na históriu, t.z. pamäť starších občanov, ako aj nový – moderný pohľad na problémy a výzvy, a tento prístup zosobňuje predseda Mestského výboru Tomáš Hamráček. V jeho slovách prevláda optimizmus: „Mestská časť staré mesto – východ má veľký potenciál na rozvoj. Areál bývalých kasárni, či už zmienený pozemok na Elektrárenskej či budova bývalej pôrodnice dávajú možnosť zrealizovať niečo zaujímavé a verím, že aj prospešné pre všetkých občanov mesta.“ A tieto slová dvakrát podčiarkujem aj ja.
FOTOGALÉRIA: