Odpoveď na túto otázku sa dozvieme už o niekoľko dní. Podľa všetkých indícií sa o stoličku šéfa košického regiónu pobijú Rastislav Trnka a Richard Raši. Chceli sme, aby obidvaja títo páni oslovili aj nás, Novovešťanov a Spišiakov. Aby sme sa mohli ľahšie rozhodnúť v deň voľby a dali hlas tomu, kto nás dokáže lepšie osloviť, kto nás presvedčí, že má o nás úprimný záujem. Pán Raši síce scieti na billboardoch, v pozadí s našou vežou, a podľa slogana sa cíti u nás doma, ale predstaviť sa skutočne domácim Novovešťanom odmietol. Pán Trnka bol ochotný na naše otázky odpovedať.
Predstavte sa nám na úvod. Odkiaľ pochádzate? Čo ste vyštudovali? Aké je vaše zamestnanie?
Pochádzam z východu, vyrástol som tu a žijem tu celý život. Vyštudoval som Ekonomickú Univerzitu v Bratislave, odbor ekonomika a manažment. Od konca školy pôsobím na manažérskych pozíciách, v súčasnosti mám vlastnú firmu. Do minulého roku som bol vicestarosta mestskej časti Staré mesto v Košiciach, pôsobil som tam dva roky. Odkedy som skončil, tak pomáham firmám, start-upom, zháňam im finančné prostriedky. Skrátka inovatívnym a nádejným firmám sa snažím pomôcť, aby rozbehli svoj biznis. Stále som poslanec mestského zastupiteľstva v mestskej časti Staré mesto a najmladší poslanec (smiech) vo vyššom územnom celku. Aktuálne kandidujem na post predsedu Košického samosprávneho kraja.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať?
Aj môj vek je myslím výhodou. Stále mám tú energiu, ktorú sa snažím preniesť do verejného života. Už neviem či o 20 rokov neskôr by som sa dal na niečo takéto (smiech). Zatiaľ mám víziu, veľa vecí sa dá zmeniť k lepšiemu, veľa veci sa dá rozhýbať dopredu a o to sa snažím. Snažím sa spolupracovať s ľuďmi, ktorí už v danej oblasti dokázali, čo ja chcem presadiť vo VÚC. Napríklad Vladimír Ledecký, ktorý vyriešil rómsku problematiku vo svojej obci Spišský Hrhov, tak ja chcem toto rozšíriť do celého kraja. Tým chcem povedať to, že aj keď som mladý, snažím sa obklopovať skúsenými a čestnými ľuďmi, ktorí v danej oblasti zrealizovali čo ja si myslím, že by sa malo rozhýbať vo väčšom merítku, aby to malo dopad na každého obyvateľa kraja. Dôvod prečo som sa rozhodol kandidovať je ten, že vidím ako sa rodiny rozpadajú, kvôli tomu, že tu nie sú také podmienky, ako by mali byť. Niektorí členovia rodín odchádzajú za prácou ďaleko za hranice alebo aj do celého Slovenska, najmä na západ krajiny. Množstvo šikovných ľudí odchádza, rodiny sa rozpadajú a to má ďalekosiahle dôsledky na rozvoj aj východu a aj celého Slovenska. Hlavným dôvodom prečo som išiel kandidovať je ten, aby sa rodiny nemuseli rozpadať, aby mohli ostať tu, žiť slušne a byť patrične ohodnotení za prácu ktorú odvádzajú. Chcem využiť ten potenciál ľudí, ktorý tu stále je.
Môžete konkretizovať čo vám prekáža na doterajšom vedení Košického samosprávneho kraja?
V prvom rade mi prekáža to, že sa všetko rieši len marketingovo. Často krát môžeme počuť, že je dobré, ak z jednej strany sú ľudia vo vláde, aj v župe, aj v obciach. 12 rokov je tá istá strana pri moci, vo VÚC aj vo vláde a vidíme, že to nefunguje. Kraj zaspal, zatuchol a nehýbe sa takým spôsobom akým by sa mal. Nerozvíja sa. Vedenie kraja rieši len vypísané tendre a spôsoby ako ich ovplyvniť, nevyužívajú sa všetky kompetencie a možnosti, ktoré má Košický samosprávny kraj aby pomohol ľudom v regióne. Najväčší problém je to, že sa rieši minimum vecí a nevyužíva sa potenciál kraja. Napríklad nerozvíja sa turizmus, nerieši sa rómska problematika, cyklotrasy napríklad. Od roku 2011 je prijatá stratégia na rozvoj cyklotrás v Košiciach a za 6 rokov sa vybodovalo len 4,5 km cyklotrasy. V tomto prípade sa nemôžeme baviť o rozvoji, či už cyklotrás alebo turizmu, ak sa nič nerobí. Sú tu vypuklé problémy ako vysoká nezamestnanosť, neriešenie rómskej otázky, úroveň zdravotníctva, školstva, ale aj čiastočne poľnohospodárstva. Všetko je to v pôsobnosti a silách VÚC a kraj by mohol v týchto oblastiach výrazne pomôcť. Nie je možné, že sa tu hráme, že budujeme kreatívne centrum za 24 miliónov eur a vôbec nie je jasné ako bude fungovať. Malo by pomáhať začínajúcim podnikateľom a kraj akurát vie to, že má 24 miliónov ide niečo budovať a nevie čo. To sú všetko systémové chyby ktoré sa dajú odstrániť len tak že sa vymení celé vedenie kraja. A preto som sa rozhodol ísť do tohto boja.
V čom spočíva výnimočnosť vašej kandidatúry? V čom ste iný, než vaši protikandidáti?
Snažím sa robiť veci tak ako by sa mali robiť. Obklopujem sa skúsenými a čestnými ľuďmi s ktorými mám úprimný záujem rozhýbať náš kraj v jednotlivých oblastiach, v ktorých kraj zatiaľ spí. Chceme riešiť nezamestnanosť (s Jozefom Ondášom, zakladateľ T-Systems, IT Valley, dokopy 11000 pracovných miest), rómsku problematiku (s Vladom Ledeckým, vyriešil sociálne odkázaných založením obecného podniku), odpolitizovať školstvo (s Otom Zarnayom, bojovníkom za spravodlivosť v školstve, rozhýbať poľnohospodárstvo (s Jánom Šlinským, zakladateľom “agrokruhov”). Snažím sa zmeniť systém v doprave, cesty sa rekonštruujú nevhodným spôsobom. Snažím sa rozhýbať veci dopredu tak, aby každý jeden človek v kraji videl prínos, aby vedel že kraj existuje. Málo ľudí vidí prínosy pre ich životy zo strany VÚC, a ani sa veľmi nemožno čudovať, a preto je aj nízka účasť pri voľbách. Ja si myslím že tá kandidatúra je skvelá príležitosť na to, aby sa ukázalo, že sa veci dajú robiť lepšie. Som v kontakte s asi tromi firmami, ktoré chcú priniesť stámiliónové investície do kraja, ale nechcú, aby od nich niekto pýtal úplatok. Robia veľké projekty v iných krajinách a chcú sem prísť, tak ja urobím všetko preto, aby prišli. A ak to ma stáť len to, aby od nich nikto nepýtal úplatky, tak preto urobím maximum.
Neodrádza vás pri kandidatúre malá účasť voličov?
Sú aj voľby s nižšou účasťou – eurovoľby (smiech). Z istej strany chápem, ľudia nevidia prínos kraja pre nich. V tom kraji sa teraz nerobí takmer nič. Na začiatku keď sa VÚC vytvárali neprebehla úplná decentralizácia, prešla len približne polovica kompetencii na kraj a predstavitelia strany nerobia nič. Ľudia nevidia úžitok, a potom k voľbám nechodia. Mojou ambíciou je, aby sa účasť vo voľbách zvyšovala. To je ale proti srsti predstaviteľom strany Smer-SD, lebo potom sa budú ľudia viac zaujímať a vyžadovať od kraja, a to oni nechcú. Nejako to nemajú v genetickom kóde.Ich zaujímajú len vypísané tendre a ja si myslím, že je tu množstvo oblastí v ktorých sa dá kraj rozhýbať.
Prečo ste do volieb vstúpili ako nezávislý kandidát s podporou koalície?
Áno, to je pravda, nie som členom žiadnej strany, podporuje ma však koalícia OĽANO, SAS, KDH, NOVA, a ŠANCA. Na jednej strane je to voľnosť a výhoda byť nezávislý, na druhej strane je ťažšie dohodnúť sa, ak nie ste členom žiadnej strany. Ale to je jednou z úloh ktorú som si dal, aby som spájal, nie rozdeľoval. Spojil som rozdielne názorové prúdy, hoci je to naozaj náročné. Takto si myslím, sme vytvorili jeden silný tím. Vidíme proti čomu stojíme tak momentálne nevidím inej cesty ako spojiť sily a názorové prúdy.Čo by bola prvá vec, ktorú by ste zmenili, ak by sa vám vo voľbách podarilo vyhrať?
V prvom rade treba systémovo odstrániť korupciu, klientelizmus a netransparentnosť. Ak sa dostanem do vedenia, budem presadzovať protikorupčný audit. Tiež sa okamžite nahlásim na stretnutie s ministrom financií a dopravy, kvôli urýchlenému dobudovaniu R2 a D1 v našom kraji. Keď to páni, nevedia vyriešiť z Bratislavy, ja im dám návrhy ako stavať kvalitne, lacno a rýchlo. Na mojej web stránke “RastoTrnka.sk” som zverejnil 12 bodov, ktoré určite uskutočním prvých 100 dní vo funkcii.
-leb-