Mesto medi, Krompašskej vzbury a dnes aj dobrej lyžovačky – tak majú zapísané v mysli Krompachy mnohí z nás. Mesto je medeným srdcom Spiša. Zároveň je domovom pre tisícky slušných a poctivých Spišiakov. A to nie je málo.
Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, hutnícke srdce Spiša má poriadne dlhú históriu. Krompašania sa pýšia, že najstarší nájdený písomný doklad o existencii ich mesta je z roku 1282. Jeho historické názvy sú: Krumpach, Karampha, či Chrompach. Samostatný administratívny celok, teda obec (mesto) vytvorili až o 3 storočia neskôr. A od roku 1602 sa stávajú Krompachy slobodným kráľovským mestom. Život v ňom ovplyvňovala meď, trhy a časté nepokoje. Ten najdôležitejší okamih prišiel v roku 1841. V ňom bola vybudovaná moderná železiareň a valcovňa. To defi nitívne zaradilo Krompachy do kategórie priemyselných miest.
Na konci 19. storočia železiareň zamestnávala 3500 ľudí. Mesto vtedy malo 6500 obyvateľov. To je niečo, čo môžu svojim predkom súčasní krompašania iba závidieť.
Na začiatku minulého storočia si robotníci začali uvedomovať sociálnu nespravodlivosť a začalo to medzi nimi vrieť. Organizovali demonštrácie a štrajky, ktoré vyvrcholili Krompašskou vzburou proti zatvoreniu železničného podniku. Pri demonštrácii 21. 2. 1921 policajti zastrelili 4, zranili 15 robotníkov, 50 boli zatknutí a 300 prepustených z práce. Dnes stojí a padá zamestnanosť v meste na Panasonicu, elektrotechnickom závode, medenej huti a samozrejme na verejnej správe.
Ale nielen meď a elektrinu dávajú a dali Slovensku Krompachy. Zoznam osobností, ktorí sa v meste narodili, alebo v ňom pôsobili je dlhý a zaujímavý. Za všetkých spomeniem aspoň dramatika Júliusa Barč- Ivana, svetoznámeho dirigenta Ondreja Lenárda, či hudobného skladateľa Bartolomeja Urbanca.
Súčasné Krompachy majú podľa posledného sčítania 8758 obyvateľov. Mesto leží v doline, zovreté zo všetkých strán horskými masívmi. Aj preto sa tu darí lyžovačke. Stredisko Plejsy je jednym z najvýznamnejších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Kopce, ale aj služby majú európske parametre. Na druhej strane sa krompašania trápia s chudobou a nezamestnanosťou. Mnohí obyvatelia sa oprávnene sťažujú na nezáujem kompetentných, na rastúcu kriminalitu a nedostatok pracovných príležitostí. Nezaslúžia si to, aby slušní a pracovití ľudia doplácali na darebákov.
- leb -