Spiš ponúka mnoho architektonických skvostov. Majestátne budovy našej metropoly sme si už na stránkach nášho mesačníka predstavili, a tak sa posunieme trošku na východ. Pri vstupe do Spišských Vlách nás ihneď zaujme pýcha mestečka – katolícky farský kostol sv. Jána Krstiteľa. Mix štýlov vytvoril skutočný unikát.
Táto architektonická lahôdka nášho regiónu má v rodnom liste rok narodenia 1241. Bola postavená v románskom štýle, po tatárskych vpádoch. Kostol však postupne chradol a svojej obnovy sa dočkal v roku 1434. Táto prvá prestavba sa udiala už v gotickom duchu. Niekoľko detailov z pôvodnej románskej stavby sa ale zachovalo. Vrátane veže. Tú upravili v druhej polovici 19. stor. a v roku 1875 pri reštauračných prácach vymenili kružby okien. Výsledkom opráv a rekonštrukcií je už spomínaný mix, ktorý v konečnom dôsledku vyzerá veľmi dobre. Fasády sú hladké s opornými piliermi, v priečelí je barokovo-klasicistická veža. Hlavný oltár je rokokový z polovice 18. stor., uprostred jeho stĺpovej architektúry je nový obraz sv. Jána Krstiteľa od Ľ. Taryho z roku 1927. V interiéri sú rokokové sochy sv. Petra, Pavla, Štefana a Ladislava a v bohatom štíte je súsošie najsvätejšej Trojice. Vnútro chrámu je pastvou pre oči. Nemá zmysel všetko dopodrobna opisovať, skutočný zážitok z osobnej návštevy to nenahradí.
Svoju stopu v kostole zanechal aj slávny Majster Pavol z Levoče. V roku 1520 zhotovil levočský rezbár spišskovlašanský krucifix.
Kostol v Spišských Vlachoch sa od ostatných na Spiši líši. Nebol postavený ako halový typ (všetky lode sú pri tomto štýle rovnako vysoké), ale ako bazilikálny typ (tzn. hlavná loď je vyššia ako rovnaké bočné). Zaujímavá je aj sakristia. Veľmi vzácna je liatinová krstiteľnica s uvedeným letopočtom 1497 a sedacia časť štalumov – tzv. zlatých lavíc. Je to druhý najdlhší kostol na Spiši. Jeho dĺžka je 53 m a šírka 21,5 metra. Keďže kostol ako taký nahlodal zub času postupne prechádzajú jednotlivé pamiatky reštaurovaním. Obnovený je hlavný oltár, kazateľnica, zlaté lavice, strecha. Momentálne sa odmlčali zvony, aby po rekonštrukcii mohli biť v plnej kráse.
Prítomnosť patrí katolíkom, kostol je však aj obdivovanou pamiatkou
V súčasnosti slúži kostol katolíkom. V časoch nábožensky motivovaných stavovských povstaní, ktoré trvali s malý- mi prestávkami počas celého XVII. storočia, ho spravovali evanjelici. Pravidelne sa v ňom konajú bohoslužby, mladé páry v ňom uzatvárajú manželstvá, krstia sa tu detičky a dáva sa posledné zbohom zosnulým. „Sme veľmi hrdí na náš kostol. Počas omší v ňom vždy načerpám veľa energie, máme dobrého a ochotného farára, ktorý vie poradiť, pomôcť, povzbudiť. Z kostola odchádzam naplnená božím pokojom a plná jeho lásky. Okrem toho je aj dominantou mesta jeho najväčším architektonickým pokladom,“ prezradila nám farníčka Mária. A my jej musíme dať za pravdu. Kostol sv. Jána Krstiteľa sa naozaj oplatí vidieť nielen z auta, keď okolo neho prechádzate, ale vstúpiť do jeho vnútra.
-ob-
FOTOGALÉRIA: