To si, okrem rodených dedinčanov, stále častejšie hovoria ja obyvatelia miest, teda aj Novovešťania. O stavebné pozemky v obciach neďaleko okresného mesta je veľký záujem a stovky spišskonovoveských rodín už podľahli vábeniu života na vidieku. Dnes sa pozrieme na obce, ktoré patria k najvyhľadávanejším cieľom sťahovania sa ľudí z mestských panelákov do rodinných domčekov. Osudmi ľudí sú z mestom prepojené ako pupočnou šnúrou. Nestrácajú pritom svoju jedinečnosť a pýšia sa svojou históriou. Život v nich by za život v meste nevymenili, iba ak, tak v zlom sne. Takých obcí, trochu pripomínajúcich satelity Spišskej Novej Vsi máme v okrese hneď niekoľko. My sme si vybrali Harichovce, Danišovce, Odorín, Jamník a Spišský Hrušov. V každej z nich každoročne počet obyvateľov pribúda, a to najmä ľudí z mesta, bažiacich po pokojnejšom živote na vidieku.
Našim najbližším susedom z tejto pätice sú Harichovce, občas premenované na Hudáčekovce. Dom si tam postavil aj jeden môj dobrý priateľ a od vtedy žiari spokojnosťou. Dlhé roky Harichovčanov trápili povodne. Ničili majetok občanov a nejdnému odplavili aj veľké kusy pozemkov. Vyčistením koryta a brehov najmä Levočského potoka sa situácia výrazne zlepšila.
Rovnako ako Novovešťania, aj Harichovčania verili sľubom politikov pri výstavbe diaľnice pri Levoči. Diaľničný privádzač, ktorý mal obchádzať ich obec a odkloniť z nej väčšinu dopravy ale zostal len predvolebnou fatamorgánou. Dobre si to pamätá aj podlanec Košického samosprávneho kraja Rasťo Javorský: ” Pri schvaľovaní napojenia SNV na diaľnicu na výjazdovom zasadnutí vlády R. Fica v Spišskej Novej Vsi sa “vymenil” diaľničný privádzač za peniaze na rekonštrukciu zimného štadióna. Diaľničný privádzač, na ktorý už bola spravená EIA (posúdenie na životné prostredie), bol stopnutý. Nikomu sa zatiaľ nepodarilo toto rozhodnutie zmeniť. Vtedajší mestský páni svojou snahou zmenili život v celej obci. Každodenné kolóny kamiónov ničia nielen cesty v obci, ale trpia aj rodinné domy pre ceste. Ja osobne som sa opakovane snažil nájsť riešenie, ale kým sa nezmení platné uznesenie vlády, tak doprava bude prechádzať centrom obce.” Ľudia žijúci v domoch pri hlavnej ceste tak zostávajú i naďalej terorizovaní rachotom a otrasmi prechádzajúcich kamiónov.
Budúci rok budú Harichovčania oslavovať 750 rokov od prvej písomnej zmienky o obci, aj keď je nepochybné, že tam žili ľudia už pred rokom 1268. Nepochybne bude veselo. Aj vďaka folklórnemu súboru Harihovčan, ktorý dokáže pri takýchto oslavách rozprúdiť skvelú atmosféru. Rovnako ako hokejoví bratia Hudáčekovci, ktorí bavia fanúšikov nielen svojimi výkonmi, ale aj ako showmani.
Najmenšou z obcí, o ktorých dnes v Patriote píšeme sú Danišovce. Na druhej strane je ale možné povedať, že aj najrýchlejšie sa rozširujúcou. Dostatok stavebných pozemkov a výhodná poloha už prilákali a stále lákajú Novovešťanov, aby si tam postavili domy. Podobne to vidí aj Rasťo Javorský: “O Danišovciach sa dá v súčasnosti hovoriť aj ako o satelitnom mestečku Spišskej Novej Vsi.
Obec pri hlavnej ceste, neďaleko mesta, napriek tomu oddelená kopcom od všetkého hluku. Obec bez sociálne neprispôsobivých občanov, ktorá aktívne podporuje príchod nových občanov. . Prepojenie s Odorínom a následne s Markušovcami tvorí príjemný, nie príliš náročný cyklistický okruh.” Obec tak v posledných rokoch výrazne omladla a s novými obyvateľmi akoby získala novú energiu. Stačí vymenovať aktivity, do ktorých sa už pustila, prípadne ich práve začína realizovať. Výstavba novej miestnej komunikácie, dve nové lávky cez potok, upravené námestie s fontánou, zrekonštruovaná materská škola a opravený plot na cintoríne. Danišovce patria k obciam, ktoré sa v posledných rokoch najviac zmenili. A ich rozvoj ešte ani zďaleka nekončí, skôr naopak, začína naberať na obrátkach.
Na hlavnej ceste zo SNV do Košíc motoristi narazia ako na prvú, na obec Odorín. Učupenú medzi kopcami a obľúbenú dopravnými policajtmi ako miesto, kde sa ľahko dávajú aj vyberajú pokuty za prekročenie povolenej rýchlosti. Za to ale Odorínčania nemôžu. Aj oni, ako neďalekí susedia z Danišoviec obnovujú centrum obce. Dali do poriadku kanalizáciu a vodovod. A aj v ich chotári pribúdajú nové domy, ktoré si tam stavajú hlavne Novovešťania utekajúci pred ruchom mesta. Ale aj v Odoríne býva občas rušno. Na futbale, počas fašiangov,,na hasičskom plese, pri stavaní Mája, alebo v zime na verejnom klzisku.
Hneď za kopcom leží Jamník. Tento rok si pripomína 740. výročie od prvej písomnej zmienky o obci. Tá sa na mape Spiša výrazne zviditeľňuje. Akciami, ktoré do nej lákajú ľudí z celého širokého okolia. Napríklad také Jamnícke leto 2017 ponúklo plno zábavy a atrakcií pre malých aj veľkých. Akcia, aké usporadúvajú skôr väčši mestá. Neopakovateľná je aj každoročná súťaž silákov v trojboji, ktorou sa Jamníčania lúčia so starým rokom. Populárne sú aj výstavy chovateľov, plesy, oslavy sv. Floriána, patróna hasičov atď. atď. Miestni určite milujú hudbu, pretože v Jamníku majú hneď niekoľko hudobných skupín rôznych štýlov. Pred sebou ale má táto sympatická obec ešte viacero úloh. V prvom rade opraviť cesty a chodníky, dobudovať čističku odpadových vôd a kanalizáciu, zrekonštruovať základnú školu, či pripraviť územia pre individuálnu bytovú výstavbu. Tu vidí priestor pre pomoc aj poslanec Košického samosprávneho kraja Rasťo Javorský: “Ako poznám miestnych ľudí v Jamníku, sú šikovní, schopní a pracovití. Ale v niečom potrebujú pomôcť. A to je finančná spoluúčasť VÚC v oblastiach, ktoré spadajú do jeho kompetencie. A Jamník i jeho obyvatelia si takúto pomoc určite zaslúžia.”
Návštevu po obciach nášho okresu tentokrát končíme v Spišskom Hrušove.Patrí k necelej tretine slovenských miest a obcí, ktoré sa môžu hrdiť “Pečaťou rozvoja miest a obcí”. Tú dostali tie samosprávy, ktoré využívajú svoj majetok a financie efektívne pre trvale udržateľný rozvoj. V jej chotári, pri hlavnej ceste, sa nachádza aj neprehliadnuteľná zrúcanina, zvyšok kostolnej veže zaniknutej obce Miloj. V Spišskom Hrušove milujú folklór. Dôkazom je,že pravidelne organizujú folklórne slávnosti a mimoriadne aktívny folklórny súbor Brezičky. Aj táto obec je dôkazom toho, že vidiek nielenže nevymiera, ale má čo ponúknuť. Aj sem sa presťahovali ľudia z mesta za alternatívou pokojnejšieho života a obec má pripravené na výstavbu ďalšie pozemky. Platí, čo o všetkých spomínaných obciach povedal Rasťo Javorský: “Každá z nich má čo ponúknuť. Nemám o ich budúcnosť anií najmenšie obavy. Ak bude v mojich poslaneckých silách akákoľvek pomoc pre ich obyvateľov, s radosťou to urobím.”
-leb-