Dedo Mikuláš, familiárne nazývaný Miťo má tri svoje zlatíčka: dvojročného labradorského retrievera Luka, osemročné hovnuka Lukáša a trinásťročnú susedkinu dcéru Luciu. Cez týždeň majú čo robiť, ale v sobotu ráno sa u deda rozletia dvere a deti zavelia: IDE SA DO LESA. DNES NA KLAUZY
Ako hovoríme, my Spišiaci Do Klauzov. Ak existujú v Slovenskom raji nezabudnuteľné miesta, tak práve Klauzy možno pri radiť k takým lokalitám, ako Letanovský mlyn, Blajzloch,či Zajfy, ktoré nás v každom ročnom období okúzlia svojou nenapodobiteľne romantickou atmosférou. Až doteraz sa dalo do Klauzov chodiť v podstate len po jednej turistickej trase z Čingova, cez dolinu Bieleho potoka a cez Tomašovskú Belúna Geravy. Bolo ale aj verejným tajomstvom, že mnoho turistov a najmä cykloturistov prichádzalo do Klauzov z Košiarneho briežku. A práve táto trasa, ktorej sprístupnenie pre verejnosť narážalo na viacero administratívnych problémov, bola práve koncom septembra otvorená a tak sa po nej aj my vydávame, aby sme objavili čarovné miesta Bikšovej lúky, Turníkov či Holého kameňa.
Od orientačného stĺpu pri horárni na Košiarnom briežku vyrážame po modrej turistickej značke po úzkej asfaltke juhozápadným smerom miernym stúpaním cez prevažne bukový les na Bikšovu lúku. Vľavo, hore nad nami míňame legendami opradenú a oblakmi obklopenú Matku božiu a vždy ďalej juhozápadne, tentokrát už viac menej po rovinatej asfaltke prichádzame po dvadsiatich minútach do zabudnutej tiesňavy, nazývanej Tesnina a hneď za ňou po krátkom výstupe na poľanu so skladiskom dreva pri Prednom a neskôr aj Zadnom Turníku. Tu ešte chvíľu sledujeme vodný tok Lesnice, ktorý je z metra na meter užší a potom ho strácame, keď nasleduje prudký, asi pätnásť minútový výstup na malú poľanu pod ďalším významným miestom našej trasy, nazývaným Holý kameň, v nadmorskej výške 1.100 metrov. Na tejto lúčke sa charakter trasy mení a my zostupujeme lesnou cestou serpentínami prudko dole do doliny, kde sa dostávame pri mostíku k ďalšej pôvabnej riečke Slovenského raja, k Bielemu potoku na miestach, označovaných ako Štrajchovka a Do klauzov.
Tu sa dá potom hornou časťou Tomašovskej Belej vystúpať doľava bučinou na Predný Hýľ a ďalej na Geravy, my ale odbočíme prudko vpravo, smerom dole po modrej turistickej značke a za desať minút prichádzame k vodnej ploche Klauzy (z nemeckého Klausen pustovňa, samota).
Táto vodná nádrž, ktorá zadržiava vody Bieleho potoka sa v minulosti používala na splavovanie dreva z vnútra Slovenského raja do Hornádu a následne do Spišskej Novej Vsi. Chvíľu posedíme pri vodnej hladine, na ktorej sa zrkadlia okolité ihličnaté lesy a potom pokračujeme, už po zelenej značke úzkym chodníkom cez lopúchy a vysokú trávu dole Tomašovskou Belou, sledujúc, väčšinou po pravej strane prúd Bieleho potoka. Po asi pol hodine cesty prichádzame k Ústiu Sokolej doliny, ktorou sa dá po žltej značke vystúpiť k Biskupským chyžkám.
My ale pokračujeme ďalej okolo potoka po rebríkoch a stúpačkách, vždy rovno, severným smerom, až dôjdeme po zhruba polhodine k ďalšej križovatke chodníkov, kde ústí zatvorená roklina Kyseľa a kde sa dá po serpentínach žltou turistickou značkou doľava vystúpiť na Kláštorisko.
Naša cesta vedie neustále ďalej severne, sledujúc krištálovočisté vody Bieleho potoka až pod legendárny Tomašovský výhľad. Tu sa trasa obracia o 90 stupňov doprava, značka sa opäť mení na modrú a už po vcelku pohodlnej lesnej ceste prechádzame, tento krát východným smerom popod Ihlu a Kazateľnicu trocha hore, trocha dole, popri Hornáde smerom na Čingov. Asi dvesto metrov pred mostom cez túto rieku, pri orientačnom stĺpe odbočíme znova prudko,do protismeru doprava, zas na zelenú značku opäť do údolia Lesnice a vyjdeme za zhruba štvrť hodinu z opačnej strany na Bikšovu lúku, na jej konci sa dostaneme na asfaltku, po ktorej sme našu trasu začali a končíme pri orientačnom stĺpe pri horárni na Košiarnom briežku.
Táto okružná trasa, z ktorej sa dá na mnohých miestach odbočiť a zatúlať sa do iných končín Slovenského raja, je síce časovo náročná, ale profilom určená pre priemerne zdatných turistov, ale na jeseň hlavne pre romanticky založených krajinárov, ktorí si uprostred farebnej palety listnáčov bielych skalnatých brál, tmavozelených ihličnanov a blankytne modrej oblohy naozaj vychutnajú tú pravú, jesennú orechovú turistiku.
Michal Buza starší
Dĺžka trasy: cca 20 km
Doba prechodu: od 5 do 7 hodín
Body trasy: Košiarny briežok – Bikšova lúka – Turníky – Pod Holým kameňom – Do Klauzov – Klauzy (modrá) – Tomašovská Belá – Ústie Sokolej doliny – Ústie Kyseľa – Pod Tomašovským výhľadom (zelená) – Čingov, Lesnica (modrá) – Bikšova lúka – Košiarny briežok (zelená)
Prevýšenie: cca 500 metrov
Orientácia: Mapa č. 124 Slovenský raj, mierka 1:50.000, VKÚ Harmanec
Doprava: autom Košiarny briežok a späť
FOTOGALÉRIA: