PREDSTAVUJEME „MALÉ ŠPORTY“ – SNOOKER
V Spišskej Novej Vsi i na Slovensku je obecnejšie známejší jeho „neslušnejší“ a viac „krčmovejší“ brat biliard. Kto však pozná geniálne strky legendárneho Ronnieho O´Sullivana, či neomylnú ruku a chladnú hlavu Marka Selbyho nám dá iste za pravdu, že snooker je naozaj kráľovskou hrou vo svojej triede. A do káps padajú snookrové gule už aj na Spiši.
Čo to vlastne snooker je ?
Pre tých, ktorí o túto hru ešte nezavadili, teda pripomeňme, že snooker sa hrá na stole s rozmermi 1,8 na 3,6 metra s pätnástimi červenými, jednou žltou, zelenou, hnedou, modrou, ružovou, čiernou a bielou guľou. Proti sebe hrajú dvaja súperi. Snookerový zápas je rozdelený na nepárny počet hier, tzv. frameov. Zápas vyhráva hráč, ktorý ako prvý vyhrá nadpolovičnú väčšinu všetkých plánovaných frameov. Samotná hra v každom frame prebieha tak, že hráč, ktorý je práve na rade, sa snaží umiestniť pomocou bielej gule (ktorej jedinej sa môže dotknúť tágom) niektorú z farebných gulí rôznej bodovej hodnoty do jednej zo šiestich dier rozmiestnených po obvode stola. Pritom pri každom nepárnom ťahu musí potopiť (umiestniť do diery) niektorú z červených gulí a v párnom hocijakú inú než červenú a bielu. Vo chvíli, keď sa mu to nepodarí, jeho ťah končí a na rad prichádza druhý hráč. Potopené červené gule sa späť na stôl nevracajú, ostatné gule po potopení putujú na svoje počiatočné miesto. Vo chvíli, keď už na stole nie sú žiadne červené gule, je jeho úlohou „upratať“ do káps všetky farebné gule postupne od žltej až po čiernu (v tejto fáze hry sa gule už na stôl nevracajú). Frame končí v okamihu, keď sú všetky gule v dierach alebo sa niektorý zo súperov vzdá. Víťazom je hráč, ktorý získal viac bodov, resp. ten, ktorý sa nevzdal. Špecifickým prípadom je situácia nazývaná snooker (zákryt), keď hráč nevidí priamo na žiadnu z gulí, ktorými môže hrať a aby ju trafil, musí hrať cez mantinel(y). Keď hráč guľu ani len nezasiahne bielou guľou, súper získa body, ich množstvo závisí od hodnoty gule, ktorú mal trafiť.
Snooker na Spiši napreduje, beží liga, hráči nadobúdajú skúsenosti
Sídlo klubu na Spiši sa nachádza v bowling klube na sídlisku Tarča. Stredisko, ktoré sa postupom času vďaka entuziazmu jeho majiteľa Edmunda Kováča stalo príjemným športovo – spoločenským centrom, kde môžu aktívne relaxovať i rodiny s deťmi, sa stalo i prvým domovom jediného snookerového stolu na Spiši. „Myšlienka skrsla pred cca troma rokmi v hlave hráčom, ktorí tu chodievali hrávať biliard. Na Eurošporte videli dramatické snookerové zápolenia a oslovili ma, či by sme niečo nevymysleli aj u nás na Spiši. Dlho mi to vŕtalo hlavou, nakoniec som prerobil skladové priestory a čo bolo hlavné, v júni minulého roka som kúpil stôl. Ten vôbec nie je lacnou záležitosťou, jeho cena sa hýbe v rozmedzí od 4 – 10 000 Eur a na východnom Slovensku ich môžete zrátať na prstoch jednej ruky. Začali sme na ňom hrávať prvé framy, potápali prvé gule a začali premýšľať nad vzájomnou konfrontáciou. Postupne sme založili Spišskú snookerovú ligu, hrávame rôzne turnaje, dá sa povedať, že snooker je na Spiši naštartovaný dobre,“ opisuje vznik tohto jedinečného klubu jeho majiteľ a zároveň jeden z najlepších snookristov na Spiši Edmund Kováč. Liga prebieha od januára do decembra, Spišiaci si na jej konci plánujú zahrať turnaj „Masters“, no chcú „expandovať“ aj za hranice nášho mesta. „V budúcom ročníku sa chceme prihlásiť do slovenskej snookerovej ligy, naši hráči už absolvovali i prvé turnaje mimo nášho okresu a Tomáš Ratkovský, či Slavo Hrušovský, ale i ďalší získavajú neoceniteľné skúsenosti s tágom v ruke. Veľmi sa však potešíme aj novým členom, pokojne sa môžu prihlásiť u personálu v bowling centre, kde im poskytneme detailnejšie informácie,“ dodáva Edmund Kováč.
Hrať smú len členovia, v pláne je ďalší stôl
Novučičký snookerový stôl, ktorý sa hrdo týči v strede veľkej miestnosti, však nie je pre každého. Jeho majiteľ chcel predísť „krčmovým“ spôsobom zaobchádzania, a tak si strky do pôsobivých kožených káps, či nezameniteľný šuchot gulí po špeciálnom plátne môžu dopriať len jeho členovia, prípadne osoby v ich doprovode. „Snooker je šach na plátne. Je to hra gentlemanov, kde nemá priestor žiadne hulvátstvo, či pijatika. Chcem dôrazne oddeliť krčmovú biliardovú zábavu od vážneho snookeru, preto tie opatrenia. Členom klubu sa však môže stať ktokoľvek, kto má seriózny záujem spoznávať túto hru. Členské je symbolické 20 Eur na pol roka, náš hráč má rôzne výhody v podobe lacnejších hodín, či možnosti vôbec si snooker zahrať,“ vysvetľuje filozofiu klubu jeho predseda, ktorého si táto hra, ktorá vznikla v mekke džentlmenstva – Anglicku, celkom podmanila. „Sme len začiatočníci, no napredujeme každou úspešne potopenou guľou. Základnou filozofiou tejto hry je „šachovo“ pripraviť si pozíciu na to, aby ste súpera porazili. Veľkí snookristi sú machri s neuveriteľnou kalkulačkou a taktickým myslením v hlave, ich ťahy sú naplánované dopredu. My sa snažíme „potápať“ postupne guľu za guľou, nejaké úmyselne zahrané snookre, či rotácie sú skvelým dodatkom. Zatiaľ hráme na dve víťazné framy, najvyšší spišský nábeh (najviac zahraných bodov v neprerušenom slede) je 22, čo síce nie je ohromujúce číslo, no ten čo už okúsil snookerové strky vie, aké ťažké je dopracovať sa aspoň k takémuto výsledku. Veľmi nás to však baví, mám veľkú radosť, že spišská snookerová rodinka sa utešene rozrastá a to dokonca tak, že jeden stôl nám už nestačí. I preto uvažujem nad ďalším, je to v štádiu príprav, verím, že to dotiahnem do zdarného konca a že spoločne postupne urobíme zo Spišskej Novej Vsi snookerovú baštu Slovenska. Nadšenie i chuť tu sú, treba len trénovať a výsledky sa dostavia,“ optimisticky uzavrel debatu o ďalšom malom spišskom športe, ktorý sa dynamicky rozvíja Edmund Kováč.
-ob-
FOTOGALÉRIA: