Dedo Mikuláš, familiárne zvaný Miťo má tri svoje zlatíčka: dvojročného labradorského retrívera Luka, osemročného vnuka Lukáša a trinásťročnú susedkinu dcéru Luciu. Cez týždeň majú čo robiť, ale v sobotu ráno sa u deda rozletia dvere a deti zavelia:
Naše dnešné putovanie do podzemnej ríše večného ľadu začína na netradičnom mieste, na železničnej stanici Nálepkovo. Zámerne som vybral toto miesto, aby deti zažili rozprávkovú cestu po koľajniciach cez malebné údolie Hnilca, lebo krajina za oknom je tu skutočne veľmi pekná, dovolím si tvrdiť (a zhodujú sa s tým i zahraniční hostia a experti) najkrajšia jazda vláčikom na Slovensku. Stratená, vystupovať!
Na železničnej staničke prejdeme doľava južným smerom a vstupujeme do málo známej, ale o to romantickejšej dolinky, nazvanej priliehavo Tiesňavy. Tiahlym stúpaním cez les a lúky po zelenej turistickej značke dôjdeme nakoniec až na miesto Pod Hanesovou, kde sa chodník obracia prudko doprava, strmo hore cez zložitý terén až na kopec Duča, kde už na nás sem tam dýchne z okolitých dier a kamenných zárezov chladný vzduch, čo naznačuje, že sa blížime ku klenotu južnej časti Slovenského raja- k DOBŠINSKEJ ĽADOVEJ JASKYNI.
Toto prekrásne dielo prírody je národnou prírodnou pamiatkou a od roku 2000 zapísané do zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Návšteva tejto jaskyne je vynikajúcim osviežením v horúcich letných dňoch. Hrúbka ľadu dosahuje miestami až 20 metrov a obsah ľadu sa odhaduje na takmer 150 000 metrov kubických.
Ľadovú plochu tu v minulosti využíval i náš svetoznámy športovec Karol Divín, ktorý tu trénoval, lebo v tých časoch ešte neboli umelé ľadové plochy a keďže miesta v jaskyni nebolo až tak veľa, bol tento krasokorčuliar známy najmä svojimi piruetami, nie skokmi. Ľadová jaskyňa je v tesnom susedstve jej väčšej a mohutnejšej sestry – Stratenskej jaskyne, ktorá svojou dĺžkou 18 kilometrov a jaskynným priestorom, trefne pomenovaným Rozprávkový dóm s plochou vyše 9 000 metrov štvorcových patrí k prírodným podzemným raritám Slovenska.
Po príjemnom osviežení v jaskynných priestoroch schádzame dole do obce, prechádzame cez cestu a znova nastupujeme do vlaku, ktorý nás opačným smerom zvezie do stanice Dedinky, kde vystúpime, prejdeme cez priehradný múr a autobusom sa odvezieme do Spišskej Novej Vsi.
Táto trasa sa poníma ako celodenný výlet, ktorý je ideálnou kombináciou rôznych druhov turistiky – dopravnej, pešej a prehliadkovej.
Na cestu sa treba dobre logisticky pripraviť, najmä vyhľadať si na seba nadväzujúce dopravné spojenia.
Ak zvládnete túto časť vášho výletu, ostane vo vás opísaná trasa ako veľmi pekný komplexný zážitok z krás SLOVENSKÉHO RAJA.
Michal Buza st.
FOTOGALÉRIA: