35 ročný černoch, A.S. Baldé prišiel žiť do Spišskej až z ďalekej Guinei v západnej Afrike. V zahraničí sa spoznal s Novovešťankou, Júliou Omastovou. Zamiloval sa do nej a spoločne začali písať manželský príbeh v Spišskej Novej Vsi.
„Moja manželka Júlia, opatrovala vo Švajčiarsku deti zo Senegalu. V roku 2005 išli všetci na výlet do Senegalu, kde som bol ja práve na služobnej ceste. Zoznámili sme sa teda v Senegale a keďže sme sa do seba zaľúbili, odišiel som za ňou do Švajčiarska a neskôr na Slovensko,“ ozrejmil Sannaya.
Afričan a Európanka majú za sebou tri svadby a tri deti. „Jedna svadba bola v hlavnom meste Guinei, v Conakry a neskôr ďalšie dve tu v Spišskej. Civilná na úrade a cirkevná v kostole,“ vysvetlil. Napriek tomu, že Júlia sa v Afrike stala Baldého zákonitou manželkou, do Európy sa musela vrátiť sama. Príchod jej manžela na Slovensko ju stál 10 000 eur. „Bol to dlhý a drahý kolotoč. Preklady, kolky, letenky pre vybavovanie všetkých potrebných dokladov som riešila rok. Veľa ľudí ma od toho odhováralo. Iného muža, ako Baldého som ale nechcela. Keby som sa na to nedala, vyčítala by som si to do konca života,“ prezradila Júlia.
Pre Baldého bola na začiatku fungovania v metropole Spiša najťažšia jazyková bariéra. „Nevedel som po slovensky ani slovo.“ Pre sympatického Afričana však platí, koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom. „Dnes hovorím francúzsky, anglicky, ako tak slovensky a trošku rozumiem portugalsky a nemecky.“
Júliu a Baldého nedelila len odlišná farba pleti, jazyk, kontinent, ale aj náboženstvo. Júlia je rímokatolíčka, Baldé moslim. „Mali sme mixovaný sobáš, deti sú však pokrstené. Nevidel som v tom problém, pretože Boh je hore, ľudia dole. Boh sa na nás všetkých pozerá rovnako,“ povedal Baldé. Afričan si ale drží svoje pravidlá moslimskej viery. Na hlave nosí typickú moslimskú čiapku. „Po prvé, za chvíľu sa začína ramadán, po druhé, biela pokrývka hlavy ma chráni pred horúčavami,“ doplnil.
Na manželstvo belošky a černocha si ich rodiny zvykli a berú to úplne normálne. Baldé dnes dokonca opatruje svoju ťažko chorú svokru, ktorá potrebuje jeho 24 hodinovú starostlivosť.
Guinea je úplne iná, ako Slovensko. „Sociálny systém v Afrike funguje úplne inak, ako tu. Keď v Afrike pracuješ, všetko máš pre seba. Neodvádzajú sa tam žiadne odvody. Keď v Afrike nerobíš, nedostaneš ani cent sociálnej dávky. Rovnako to funguje, keď si na materskej, alebo na dôchodku. Preto ťa musí živiť muž a v starobe ťa musia dochovať vlastné deti,“ ozrejmil.
Podľa Baldého je v Afrike veľmi dôležitá rodina. „Mama je v živote všetko. Porodila ťa a ty ju musíš dochovať. Povedal by som, že rodina v Guinei drží viac spolu ako na Slovensku,“ dodal. Aj keď je Baldé od tej svojej mamy ďaleko, často na ňu myslí, zaujíma sa o ňu, často jej aj volá. „Tento rok na jeseň sa chystáme s celou rodinou do Afriky,“ povedal.
Baldému chýba rodina aj národné jedlo. „Je to kuskus a taku – sú to také zelené listy.“ Keďže Baldé žil v Afrike pri oceáne, chýbajú mu aj ryby. „Ryby milujem, no tu v Spišskej som ešte dobrú rybu neochutnal,“ uviedol.
V Spišskej sa mu žije dobre. „Je to malé a bezpečné mesto. Nikdy som tu žiadny rasizmus necítil. Aj keď tu sú naše deti kvôli čiernej pleti raritou, sú tu veľmi uznávané. Každý ich má rád. A keďže sa starám o svokru, zatiaľ nemáme dôvod odísť preč,“ vysvetlil.
Baldé si vo svojom voľnom čase rád zájde na pivko s kamarátmi a pozrie si dobrý futbal. „Momentálne si užívam majstrovstvá sveta vo futbale. Tipujem, že finále si zahrá Holandsko a Nemecko. Môj najobľúbenejší športovec je Zidane,“ povedal na záver.
(sim)