Všetci ju dobre poznáme. Budova, v ktorej donedávna sídlila Banícka škola. Vlastní ju Evanjelická cirkev, ale, ako sa zdá, na jej opravy peniaze nemá. Budova v centre mesta pomaličky chátra a miesto vzdelania, ktoré dávala Novovešťanom dlhé stáročia, ponúka priemyselný tovar. História vzdelávania v našom meste je ale unikátna.
Najstaršie dochované zmienky hovoria o tom, že Spišská Nová Ves mala farsko-mestskú školu už v polovici 14. storo- čia. Prvými učiteľmi boli kňazi, neskôr aj učitelia. Spočiatku udržiavateľom školy bola fara, neskôr – koncom storočia sa stalo udržiavateľom mesto. A viete čo sa naši praprapraprarodičia v škole učili? Čítanie, písanie, počtovanie a spev. Za vyšší stupeň sa pokladalo sedem slobodných umení: gramatika, logika, rétorika, aritmetika, geometria, hudba a astronómia.
Kratšia je história budovy na rohu Školskej ulice a Štefánikovho námestia, ktorú dodnes väčšina z nás volá Baníckou školou. V roku 1784 to bola prízemná budova, slúžiaca ako mestská evanjelická latinská škola. Jej súčasťou bola aj evanjelická fara. Postupne sa škola rozrastala – najprv pribudlo poschodie, telocvičňa, jedáleň. V rokoch 1898-1899 bola budova zvýšená o druhé poschodie. Škola dostala vodovod a elektrinu a svoj výzor si ponechala dodnes.
Čo sa za viac než 100 rokov zmenilo je význam tejto budovy. Dlhé desaťročia bola najvýznamnejšou vzdelávacou inštitúciou na celom Spiši. Vo švíkoch praskala aj v rokoch, keď sa na Spiši darilo baníctvu. Nuž a čo ponúka dnes? Nostalgicko-smutný obraz krásnej, ale neudržiavanej budovy. Za to, čo mestu dala, si takýto osud nezaslúžila.
A ešte jedna zaujímavosť: vo dvore bývalej školy sa nachádza jedna busta. Tušíte čia? Zobrazuje Ľudovíta Trangousa, rodáka zo Spišskej Novej Vsi a úspešného podnikateľa v 19. storočí. Po svojej smrti svoj dom a 30 tisíc forintov odkázal evanjelickej cirkvi v Spišskej Novej Vsi.
-leb-
FOTOGALÉRIA: