DOM KULTÚRY MIER
O výstave fotografií s názvom Mišo Buza UZÁVIERKA ROKA môžem bez rozpakov napísať, že som bol pri tom, lebo tie zábery sú výsledkom viacročných potuliek Spišom, že som pri tom, lebo akurát ich dávam do obrazovej podoby a že budem pri tom, lebo 29. decembra o 16, 00 hod. by som ako autor pri vernisáži vo vestibule kina Mier nemal chýbať.
Keď sme spolu s mojim synom Michalom mladším zhruba pre dvoma rokmi pripravili a spolu s Danou Rosovou v STM, Baníckom múzeu zrealizovali výstavu BUZOFCI NA HORÁCH, priznám sa, že som čakal väčšiu odozvu medzi jej návštevníkmi. Lebo boli za tým kilometre, nachodené v horách, hodiny, strávené pri notebooku i vyrabovaná peňaženka a to všetko, aby obrazy vyzerali dobre. Potom som si ale uvedomil, že si fotografie Álp (a môžu byť seba krajšie) tu na Slovensku, v malom mestečku Spišská Nová Ves, veľa priaznivcov nezískajú.
A tak som sa rozhodol, že tentokrát ponúknem Novovešťanom fotografie, ktoré som zaznamenal na „celuloidový pás“ počas môjho viacročného turistického putovania spišskou krajinou. Predpokladám, že im táto časť Slovenska bude oku, srdcu i duši bližšia a navyše bude vystavená v priestoroch, kde si ju budú môcť prezrieť aj vtedy, keď sem prišli za iným účelom (napríklad pri čakaní na partnerku do kina, na farára pred nedeľnou omšou, alebo kým sa otvoria dvere do knižnice).
Vystavené fotografie ukazujú okamihy od januára až do decembra a kopírujú tak premeny ročných období v mesiacoch a preto je fotografií toľko, ako v rozprávke o dvanástich mesiačikoch. Už sa žiadalo napísať dvanásť, ale na navodenie atmosféry je navyše prídavok ďalších štyroch, aby sa v kalendári vystriedali jar, leto, jeseň a zima.
Zámerne som zmiešal zábery na miesta, ktoré sú notoricky známe a pozná ich hádam každý, čo nesedí doma za spustenými žalúziami svojich okien, so zábermi na krajinu, kde sa sviatočný turista dostane len málokedy, hoc je rovnako krásna, príťažlivá a nezabudnuteľná. Veď stačí len porovnať ten stokrát opakovaný záber Tomašovského výhľadu so zasneženými vrcholkami Vysokých Tatier a dajme tomu pohľad na neuveriteľne sa meniacu krajinu pod rozložitým Muráňom nad Hutou a je vám hneď jasné, že táto výstava fotografií bude tematicky netradičným gulášom. A nie len fotografiami. Za zmienku stoja i popisky pod nimi, lebo som sa snažil práve cez nich vystihnúť to, čo človek, stojaci v určitom okamžiku, na určitom mieste a v určitom počasí, z druhej strany objektívu cíti. Už len z toho dôvodu, aby si bežný návštevník uvedomil, že za vystavenou fotografiou sa skrýva čosi viac, ako jednoduché stisnutie a cvaknutie spúšte. Ale tiež preto, lebo to čítanie vás možno zdrží pri obrázku dlhšie, ako by ste pôvodne plánovali.
To, že je vystavených fotografií dvanásť tiež predznačuje, že som v druhom pláne pre vás pripravil súbežne s výstavou aj kalendár na budúci rok, ktorý si budete môcť za naozaj „výrobnú cenu“ zakúpiť v pokladni kina, aby ste si mali čo zavesiť od januára kdesi v obývačke, alebo kancelárii, alebo ho venovať niekomu, kto ešte na Spiši nebol, ale už dávno mal byť.
Tak ako ja, čo sa celý rok túlam touto neopakovateľne malebnou krajinou s tirolským klobúkom na hlave a elektronickou zrkadlovkou Olympus pen life E PL 7 v ruksaku.
KAVIAREŇ ELARA
Toto útulné miesto stretávania sa intelektuálneho umeleckého undergroundu Spišskej Novej Vsi si svoju nezameniteľnú povesť získalo okrem kvalitnej obsluhy i tým, že fakticky permanentne poskytuje pľac pre výtvarníkov, fotografov, hudobníkov i spisovateľov nášho mesta a okolia. Aby tu mohli prezentovať svoj umelecký kumšt. A to iste ocenia aj návštevníci, ktorí tu zájdu na kávu, pohár vína, či krígel orosenej plzenskej dvanástky i v týchto zimných dňoch. Zatiaľ, čo na terase už podupkávajú len vyznávači cigaretky na dva ťahy, možno vo vnútorných priestoroch na stenách kaviarne Elara obdivovať výtvarné diela, MAĽBU A GRAFIKU EMILA LABAJA. Tento všestranný umelec (veď je aj hudobník) tu prezentuje svoj nenapodobiteľný farebný pohľad na svet i jemnú pipľavú grafiku, ktorá v sebe nezaprie svojim obsahom Novovešťana. Ktorý navyše šéfuje Mestskému kultúrnemu centru. Vážení. Ak budete sedieť pri stole, otočte hlavy od kávičiek, vínečka, či svojho spoločníka (spoločníčky) trocha vyššie k stenám. Ten pohľad určite stojí za to.
KNIHA JARKA
Aj keď sú tradičné Vianočné trhy v našom meste už v dňoch 8.- 10. decembra, nákupná horúčka a zhon po darčekoch určite neutíchnu až do posledných predvianočných dní. Kniha patrí neodmysliteľne k najlepším a najvďačnejším prekvapením pod stromček. Šanca, pristaviť sa pri kníhkupectve Jarka na Zimnej ulici 48, ktorá bude v dňoch 15. a 16. decembra pre všetkých okoloidúcich, veď sa tu pripravuje vianočný stromček a na ňom STO ZLATÝCH RYBIEK. A každá z nich bude v sebe ukrývať neuveriteľné zľavy na knihy. Mikuláš, čert a jedinečná možnosť kúpiť pre svojich najdrahších peknú a lacnú knihu. A v kostýme čerta budem pri tom.
Michal Buza st.