Žijeme v podnebnom pásme so 4 ročnými obdobiami. Vďaka bohu. Takí Angličania poznajú len jar a jeseň. Škandinávcom chýba leto a na juhu nepoznajú sneh. Náš život je preto pestrejší. Pomerne pravidelne nám ale dokážu pokaziť náladu správy z médií, podľa ktorých rok čo rok rastú ceny plynu, elektriny, ropy, uhlia a kdečoho iného, pomocou čoho si doma zabezpečujeme teplo. Existuje možnosť, aby nám doma nezamrzol úsmev na tvári od zimy, alebo pri čítaní ročného vyúčtovania za teplo? Existuje. A poradia vám hneď traja odborníci. Prvý z nich, Rastislav Javorský, riaditeľ spoločnosti Rumit.
Aké praktické rady môžete dať Novovešťanom, aby mohli ušetriť na teple bez toho, aby im bola doma zima?
Šetrenie môžeme rozdeliť na šetrenie bez investícií a s investíciami. Najlacnejšie teplo je to, ktoré ušetríte.
Ktoré investície sa oplatia najviac?
Z vlastnej skúsenosti viem, že ak bytový dom (bytovka) vymení okná, namontuje na radiátory termostatické ventily, vyreguluje systém UK a zateplí obvodový plášť budovy, môže dosiahnuť úspory až 40 % z nákladov na teplo. Najvýraznejší podiel na úspore má termostatizácia a výmena okien (niekedy až do 30%).
Dá sa ušetriť aj namontovaním pomerových rozdeľovačov na radiator?
Bolo pre mňa prekvapením zistenie, že aj pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov (PRVN) výrazne znižujú spotrebu tepla, napriek tomu, že nemajú priamy vplyv na spotrebu tepla. Avšak tým, že ukazujú priebežnú spotrebu tepla, motivujú obyvateľov správať sa racionálne. Konkrétny prípad: jedna bytovka, dva vchody, oba zateplené, vymenené okná, namontované termostatické ventily, ale jeden vchod si namontoval aj PRVN. Rozdiel v spotrebe cca 20%. Obyvatelia bytov s vyššou spotrebou ma pozvali na odborné posúdenie. Postavili sme sa pred bytovku okolo obeda a uvideli sme, že byty s PRVN majú pozatvárané okná a byty bez PRVN majú vo viacerých izbách otvorené okná „na vetračku“. Vykurovali okolie bytovky, neboli nútení šetriť, lebo rozdiel medzi tým čo šetrí a tým čo nešetrí nie je žiadny.
Nie každý však má peniaze, dá sa ušetriť aj bez nich?
Šetriť sa dá aj bez investícií. Vetranie bytu: byt vetráme nárazovo, na krátku dobu otvoríme okno „dokorán“, potom ho zavrieme a nastavíme termostatický ventil na požadovanú teplotu. Pri odchode z bytu na dlhšiu dobu (napr. do práce…) nastavíme termostatický ventil na číslo 1, po príchode domov ho upravíme opäť na požadovanú teplotu. Len dodržiavaním týchto dvoch rád môžeme ušetriť do 10% z dodaného tepla. To boli rady pre obyvateľov bytov v bytových domoch, čo by ste poradili vlastníkom domov? V rodinných domoch sa kvôli šetreniu s teplom oplatí:
– zateplenie fasády
– výmena starého kotla za kondenzačný plynový kotol (prípadne v kombinácií s kotlom na tuhé palivo),
– namontovanie regulačných prvkov ako sú: termostatické ventily, hydraulická regulácia rozvodov,
– výmena radiátorov a rozvodov UK z dôvodu zníženia množstva vody v systéme.
A teraz sa pozrime na to, ako ešte šetriť s teplom bez investícií v rodinných domoch. Konatelia spoločnosti TZB- -komplet, s.r.o., Spišská Nová Ves, Ľubomír Slaninka a Ing. Roman Markovič radia:
– Pri varení používajte nádoby primeranej veľkosti. Počas varenia je vhodné intenzitu plameňa regulovať. Na začiatku treba nastaviť plameň na maximum, ale po uvedení pokrmu do varu zregulovať plameň na minimum. Používaním pokrievok a tlakových hrncov sa ušetrí nielen energia, ale aj čas potrebný na varenie.
– Vyhnite sa prekurovaniu domu. Zbytočné zvýšenie teploty v miestnosti o 1°C, znamená zvýšenie spotreby energie o 6%. (Optimálne 21°C v obytných priestoroch)
– Správne vetranie domu! To znamená, v zimnom období vetrajte krátko a intenzívne, viac krát za deň, pri uzavretom termostatickom ventile na radiátore.
– Uprednostnite sprchovanie pred kúpaním. Kúpeľ je trikrát drahší, ako šesť minút trvajúce sprchovanie.
– V zásobníkovom ohrievači ohrievajte vodu tak, aby maximálna teplota vody na výstupe z ohrievača bola 55°C a na výtoku 50°C. Nezabudnite na pravidelné (1 krát za týždeň) jednorazové zvýšenie teploty vody v zásobníku minimálne na 60°C kvôli likvidácii nežiaducich baktérií.
– Aj keď nikto nie je doma nevypínajte úplne kotol, aby dom veľmi nevychladol, pretože ochladnutie domu a následné dokúrenie spôsobuje vyššiu spotrebu plynu (v čase neprítomnosti cez deň a nočných hodín sa neodporúča zníženie teploty o viac ako 3°C).
– Vykurovacie telesá nezakrývajte rôznymi krytmi ani nábytkom.
Skúste sa týmito radami riadiť a pár desiatok eur vo vašom rodinnom rozpočte zaručene ušetríte. A to je v dobe, keď reálne príjmy obyvateľov Slovenska klesajú, určite povzbudzujúce. A možno vás to aj trošku zahreje. A nič to nestojí.