Čínsky obchod sa stal synonymom nízkych cien a primerane nízkej kvality výrobkov od výmyslu sveta. Zlikvidoval mnohé prevádzky domácich podnikateľov aj v Spišskej Novej Vsi. Nespomínam naše mesto v súvislosti s expanziou čínskeho ekonomického draka náhodou. Práve najľudnatejšia krajina sveta sa akosi zapáčila našim úradníkom a poslancom. Asi najčastejšie ich zahraničné služobné cesty smerujú práve tam. Určite nepatria k tým najlacnejším. Rovnako ako hostenie čínskych delegácií, ktoré na oplátku prichádzajú do Spišskej Novej Vsi. Po prvej z týchto ciest našich politikov za čínsky múr sa v Informátore objavila informácia o tom, že u nás Číňania postavia fabriku veľkú ako Embraco. Pred 10 rokmi by táto správa vyvolávala aspoň čiastočne oprávnené nádeje Novovešťanov. V tých dobách čínsky kapitál na Slovensku rástol. Dnes takýto sľub politikov “smrdí” populizmomm a spoliehaním sa na krátku pamäť voličov. Určite by bolo zaujímavé dozvedieť sa v rovnakom zdroji kedyže tú čínsku fabriku u nás postavia. Pretože stále častejšie začína platiť staré známe: Nik vám nemôže dať toľko, koľko vám ja môžem sľúbiť.
Poradenská spoločnosť Bisnode urobila detailnú analýzu čínskeho kapitálu na Slovensku. Podľa tej objem tohoto kapitálu neustále klesá. Aktuálne na našom trhu sídli 1 383 spoločností, ktoré majú v pozadí vlastníka z Číny. To je o takmer 300 menej než v roku 2011.
„Aj napriek tomu, že sa v médiách objavujú informácie o záujme čínskych podnikov o investície v slovenských firmách, na počte a upísanom kapitáli sa to dosiaľ neodrazilo. Súvisí to s faktom, že plánované investície sa ešte nezrealizovali a rokovania pokračujú, alebo sa v niektorých prípadoch rokovania ukončili,“ spresňuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Možno všetko zvráti ďalšia návšteva spišskonovoveských politikov a úradníkov v ďalekej Číne. A možno to bude opäť iba drahá, ale dobrá, žúrka za peniaze daňových poplatníkov.
-leb-