Marec je mesiacom knihy. Tento prívlastok dostal v roku 1955. Komunistický režim chcel takýmto spôsobom prinútiť ľudí veľa čítať a, samozrejme, čo najviac knihy plné komunistickej propagandy. Čítať je dôležité a dobré. Dnes nám našťastie nikto nevnucuje knihy so špecifi ckým obsahom. Ale ani literárna kvalita nie je tým, čo sa na nás pozerá z výkladov kníhkupectiev. Plytké romantické príbehy a kuchárske knihy patria k tým najpredávanejším. A tak je otázne, ako vlastne čítanie povzbudzuje vzdelanosť národa. Ja verím, že veľa Novovešťanov ale dokáže siahnúť aj po kvalitnej knihe, čo nakoniec potvrdila aj naša anketa, ktorú nájdete na inom mieste nášho Patriota. Len pre zaujímavosť vám ponúkame niekoľko „naj“ o knihách:
Prvé vydanie Alenky v ríši divov od Lewisa Carrolla bola vydražená za $ 1,5 m na aukcii v New Yorku a stala sa tak najdrahšou detskou knihou v histórii.
Najväčsia kniha: Ku Tho Daw Phayar – kompletná budhistická biblia (alebo budhistické biblie) boli ryté do 729 bielych mramorových tabliet a sú postavené do štvorca, pričom každý je chránený malým chrámom.
Najväčšou knižnicou na svete je Knižnica kongresu, Washington DC, USA. Obsahuje 28 miliónov kníh a má 532 kilometrov regálov. Ak by ste išli cca 50 km za hodinu v aute, trvalo by vám takmer 8 hodín prejsť všetky.
K najpredávanejším autorom patrí Agatha Christie, autorka detektívnych príbehov. Od roku 1920 sa predalo cez miliardu výtlačkov jej kníh v anglickom jazyku a o ďalšiu miliardu viac v 45 cudzích jazykoch. Viac sa predalo už iba Biblie a kníh od Williama Shakespeara.
A ešte jeden marcový sviatok mi neschádza z mysle. Medzinárodný deň žien. Verím, že ste ho, milé Novovešťanky, oslávili ako sa patrí, že na vás novoveskí gentlemani nezabudli. Aj v ich mene vám chce Patriot povedať:
„Ďakujeme vám, že tu s nami ste a že nám dennodenne pomáhate a spríjemňujete náš život.“
-leb-