Zákon zákonov, to je rozpočet mesta. Dozviete sa z neho, ako na tom mesto je, čo si bude môcť v budúcom roku dovoliť, aká bude úroveň služieb poskytovaných občanov, koľko od nich na daniach a poplatkoch vyberie, ale odzrkadľuje aj trendy – rozvojové, alebo úsporné. Svet, Európa i Slovensko žije v kríze. Bol by zázrak, ak by to nepociťovala Spišská Nová Ves a jej rozpočet. Od roku 2010 má klesajúcu úroveň. I napriek tomu nie sú ohrozené žiadne zo základných funkcií mesta. V uplynulých rokoch sme boli dokonca svedkami nepopierateľných úspechoch pri získavaní financií z eurofondov. Vďaka nim mesto dokázalo zrekonštruovať všetky svoje základné školy a dokončiť priemyselnú zónu Podskala (žiaľ stále zívajúcu prázdnotou). Vďaka súkromným investorom sa stavajú nové byty a pokračuje aj individuálna bytová výstavba. Nové bývanie v Spišskej Novej Vsi si ale môžu dovoliť len tí majetnejší. Pre mladé rodiny s priemernými príjmami sa mestské nájomné byty, s výnimkou Vilčurne, už roky nestavajú. A ako ukazuje nový rozpočet, ani sa stavať nebudú. Na rok 2013 má na strane výdavkov aj príjmov sumu 23 521 476,- eur. Vlani to bolo (po zmenách) 32 124 767,- eur.
A tak sa bude šetriť. Na školstve (CVČ a mimoškolská činnosť), doprave (oprava ciest a chodníkov, redukcia MHD) a životnom prostredí mesta (údržba zelene, poriadok v meste).
Už dlhé roky je základnou filozofiou pri tvorbe mestského rozpočtu vyrovnanosť na strane príjmov a výdajov. Sedliacky povedané: minúť len toľko, koľko zarobíme. A hoci sa to nie vždy podarilo, zadĺženosť mesta je na prijateľnej úrovni a pre budúcu generáciu nevytvára riziká tzv. čiernych dier. Dnes je na úrovni 5 017 173,- EURO (z toho 4 658 838,- EURO od roku 2006) Rozpočet, to sú čísla, ktorých pravdivosť sa dá skontrolovať. Nemožno s nimi robiť hókusypókusy, tak ako s predvolebnými sľubmi. Ak by sme tieto sľuby dnešnej, smerom ovládanej, radnice, chceli konfrontovať s realitou, ktorú prinášajú čísla rozpočtu, museli by sme tieto sľuby nazvať prázdnymi ružový- mi balónikmi. Veď koľkože ciest a chodníkov v meste bolo opravených? Aaj tie, ktoré sa opravy dožili, ledva prežijú volebné obdobie. Nad nekvalitnými opravami a každoročným lepením dier, s použitím starého asfaltu, mnohí skúsení Spišiaci iba krútia hlavami. Pri schvaľovaní rozpočtu sa schvaľujú aj platy a odmeny pre vedenie mesta.Už roky zostáva tajomstvom, aké odmeny dostávajú poslanci, nominovaní do dozorných rád podnikov s účasťou mesta, ako sú napr. Lesy mesta, Emkobel. Minulý rok prenikla von informácia, že ročne si takto privyrobia tisícky eur. Aza čo? Za to, že sa párkrát do roka stretnú a vypočujú si správy o hospodárení týchto podnikov. V čase krízy je takéto správanie hlboko pod hranicou všeobecne uznávanej etiky. Oficiálne dostávajú poslanci Mestského zastupiteľstva mesačné odmeny v priemere 100 – 200 eur. Keď si v takých Ferčekovciach pozriete haciendy, v ktorých bývajú, určite aj vás napadne: z čoho na nich nasporili? Keď minulý rok padol návrh, aby si odmeny o 30% znížili, väčšina poslancov bola proti.
O odborné posúdenie rozpočtu sme poprosili podpredsedu Finančnej komisie pri Mestskom zastupiteľstve, Rastislava Javorského. Poslanci zľava, alebo zprava nezaručovali nezávislosť hodnotenia. „Rozpočet je pripravený štandardne, úradnícky správne. Na príjmovej, ale aj výdavkovej, strane je v niektorých položkách prekvapivo optimistický, vzhľadom na skutočnosť roku 2012. Čaká nás v roku 2013 ťažký rok. Môžeme očakávať pokles príjmov z vybratých daní. Čo mi však v ňom chýba je, že sa nemyslí na budúcnosť. Vedenie mesta ani nenaznačilo v tomto rozpočte žiadnu víziu, kam má Spišská Nová Ves smerovať, čím ma byť iná ako okolité mestá. Nemyslí na reálne problémy bežných Novovešťanov. Koľko mladých rodín má problémy s bývaním. Už tohto roku sa mohli pripraviť, napríklad projektový zámer výstavby mestských nájomných bytov atď. Tých možností a problémov je viac, ale vedenie mesta zatiaľ nepovedalo čomu sa bude prioritne venovať. V posledných rokoch sa nevy- členili prostriedky na projekty, budem veľmi pozorne sledovať či vôbec budeme pripravení na rôzne výzvy. Či budeme vedieť využiť externé peniaze z EU a zveľadiť naše mesto.“ uzavrel svoje hodnotenie Rastislav Javorský.