Existuje tak trochu v tieni Chrámu Nanebovzatia Panny Márie a hlavne jeho rekordne vysokej veže. Neobjavuje sa na plagátoch, či pohľadniciach propagujúcich Spišskú Novú Ves. Miesto v srdci Novovešťanov ale určite má. Prischol mu sympatický a skromný prívlastok „malý“. Nie každý vie, že jeho oficiálny názov je Kostol nepoškvrneného počatia Panny Márie – Slovenský kostol.
Spolu s farou sú súčasťou národnej kultúrnej pamiatky. Vďaka veriacim, ktorí pravidelne pomáhajú pri jeho opravách a maľovaní na Levočskej ulici doslova svieti.
Vznikol z pôvodnej kaplnky. K tej bola v rokoch 1727-1730 pristavená chrámová loď. Autorom návrhu, ktorý mu dal novú tvár bol architekt Ján Rossner. Tak ako rástol význam Spišskej Novej Vsi, aj počet jej obyvateľov, rástla aj potreba zvýšiť !kapacitu“ malého kostola. A preto sa v prestavbe pokračovalo. Pred 260 rokmi bola vytvorená baroková klenba a v rokoch 1869-1873 bola pribudovaná bočná kaplnka.
To najvzácnejšie, čo ukrýva interiér Malého kostola, je v barokovom slohu. Na prvom mieste je to hlavný oltár. Ten vznikol v rokoch 1751-1752. Kúzlo priestoru dodáva aj baroková kazateľnica. Tí starší katolícky založení Novovešťania si ešte určite pamätajú, ako z nich kňazi kázali. Kazateľnica bola v minulosti vyzdobená barokovými maľbami. Tie boli neskôr nahradené nádhernými reliéfmi. Tie, i viacero ďalších skvostných detailov, pochádzajú z dielne rezbára Františka Repcsika. Vznikli na začiatku 20. storočia. Nezachovali sa ani pôvodné bočné barokové oltáre. Aj tie, ktoré ich nahradili ale vhodne dopĺňajú interiér a výzdobu nášho kostolíka. Prežil vojny, prežil rôzne režimy a vždy slúžil ako útočisko pre ľudí hľadajúcich zmysel života, hľadajúcich pomoc a potechu. A aj vďaka tým ľuďom takým zostane ešte dlho.
-leb-
FOTOGALÉRIA: