Na Slovensku je to občas neuveriteľne komplikované. Už sa asi nedozvieme, čo vírilo v hlavách tých, ktorí rozhodovali o rozdelení kompetencií v oblasti školstva. Poznáme len výsledok, ktorý je už niekoľko rokov realitou.
Jasle, škôlky a základné školy majú na starosti mestá a obce. Stredné školy riadia samosprávne kraje. Vysoké školy a univerzity má v kompetencii Ministerstvo školstva.
Aj keď sa pozrieme na organizáciu a starostlivosť o stredné školy, môžeme povedať: Nie je to zlé, ale určite ešte je, čo zlepšovať. Nikto neočakáva, že sa napr. budovy, v ktorých školy sídlia, zmenia šmahom ruky na najmodernejšie vybavené inštitúcie, ale aspoň o kúsok väčšiu starostlivosť by si určite zaslúžili. V prvom rade už dávno mali mať všetky stredné školy v našom meste plastové okná a dvere. Aj fasády niektorých si ešte pamätajú časy budovania komunizmu.
Je pravdou, že za výzor a vybavenie môžu v dobrom i v zlom aj ich riaditelia. Asi nie je prekvapením, že mnohí z nich sú členmi politických strán. Nik netvrdí, že v riaditeľskom kresle stredných škôl by mali sedieť vedecké kapacity, ale rozdávať ich ako trafiky za politickú vernosť, nás vracia do dôb vlády jednej strany.
Nebolo by spravodlivé naše školy kritizovať. Gymnázium na Školskej je, vďaka svojej oranžovej farbe, neprehliadnuteľné. Riaditeľovi sa podarilo vymeniť staré okná za plastové, futbalové ihrisko s umelým trávnikom je asi najlepším v meste. Nie div, že o žiakov škola núdzu nemá. A to aj preto, že nároky na nich škola poriadne znížila. Nebolo by správne, keby sa na Gymnázium dostali iba čistí jednotkári, alebo vyznamenaní žiaci, ale trojkárom a štvorkárom zo základných školách by viac pristali školy odborné. Nie preto, že sú horší, ale preto, že všeobecné vzdelávanie im nevoňalo ani pred prechodom na Gymnázium.
Palec hore si zaslúži Technická akadémie (bývalá strojnícka priemyslovka). Dokázali tam vybaviť odborné učebne na vysokej úrovni. Stále viac sa osvedčuje aj odborná spolupráca s Embracom. Vzhľadom na vývoj slovenského hospodárstva, strojárski odborníci by nemali mať veľké problémy pri hľadaní si zamestnania. 100-ročná budova školy by si ale úpravy zaslúžila. Konečne sa podarilo zabezpečiť výmenu okien a na rad by mohla prísť opadávajúca omietka.
Kontinuitu sa snažia udržať drevárska priemyslovka či Hotelová akadémia. A darí sa im to. Majú svoje meno na trhu škôl a spoľahlivo si ho obhajujú. Viac záujmu samosprávneho kraja by si zaslúžilo Gymnázium na Javorovej ulici. Vsádza na výuku jazykov, aj bilinguálne štúdium – nadstavbu, ktorú žiaci v budúcnosti určite ocenia.
Samosprávny kraj sa rozhodol na školstve šetriť. Doplatilo na to bývalá banícka priemyslovka. Škola s dlhoročnou tradíciou sa najprv sťahovala z námestia do nových priestorov, aby sa nakoniec spojila s bývalým stavebným učilišťom. Poslanci nevypočuli protesty žiakov, učiteľov, ani rodičov. Padla jedna z tradícií, na ktorú boli Novovešťania roky hrdí. Úsporné spájanie postihlo aj obchodnú akadémiu a poľnohospodársku školu. Mnohé školy v posledných rokoch niekoľkokrát menili aj svoje názvy. To je dôkazom, že oblasti školstva by koncepčnejšia práca neuškodila.
Investície do škôl sú investíciami do našich detí a tak aj investíciami do našej budúcnosti. A tá si zaslúži viac pozornosti. Nežiadame zázraky, ale s pomocou eurofondov by mohli a určite aj mali stredné školy vyzerať krajšie zvonku aj zvnútra.
- leb -
FOTOGALÉRIA: