Pred nedávnom oslávil 60-tku. Dve tretiny svojho života zasvätil ochrane prírody. Hlavne tej na našom prenádhernom Spiši. Aladár Holmok je najstarší profesionálny strážca prírody a zamestnanec Správy Národného parku Slovenský raj. Ochrane prírody sa profesionálne venuje už 40 rokov.
O všetkom sa rozhodlo v pohnutom roku 1968. Ako stredoškolák sa Ali prihlásil za dobrovoľného strážcu prírody. O rok neskôr už pomáhal profesionálom. Od roku 1973 sa sám stáva profesionálnym strážcom Slovenského raja. Spomína: „Bol mi pridelený obvod Čingov a odvtedy až dodnes som tam. Ten obvod má 12 400 hektárov a poznám v ňom každý strom, či skalu.“ Nadšený ochranár pomáha založiť v Spišskej Novej Vsi pobočku Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. A potom aj skupinku dobrovoľníkov. Tých zverboval 40 a dali si názov Ali banda. So smiechom hovorí: „Ja som Aladár a volajú ma Ali a tých dobrovoľníkov bolo zhodou okolností 40.“ Spoločne opravovali chodníky, budovali panely na náučných chodníkoch, ale hlavne strážili Slovenský raj.
Nestor medzi strážcami prírody zbieral skúsenosti aj v parkoch v zahraničí – v Krkonošiach, maďarskej Hothobagyi, ale aj v Poľsku a Bulharsku.
Po Nežnej revolúcii sa zmeny dotkli aj ochrany prírody. Spoločnosť a politici jej venujú stále menej pozornosti. Pozitívom, podľa Aliho, ale je, že vznikla kategória Stráž prírody: „Každý jej člen je už na úrovni verejného činiteľa. Pre Správu Národného parku Slovenský raj pracuje 21 takýchto dobrovoľných strážcov.“
Keď porovnáva súčasnosť s rokmi, kedy vo svojej profesii začínal, nedokáže skryť sklamanie: „Verejnosť stratila o ochranu prírody záujem. Padli prednášky pre školy, pre obecné úrady. Znižuje sa počet odborných doprovodov atď. Nie sú korunky na to aby sa vytvárali nejaké expozície, pripomínali sa významné výročia týkajúce sa Slovenského raja. Je to chyba.“
Komercia do raja prináša diktát peňazí. Pribúda chát, ciest, znečistenia a ľudia, ako Aladár Holmok, to so smútkom a pocitom bezmocnosti iba pozorujú. Svoje povolanie aj tak považuje za nádherné. Vo svojom vnútri sa za 40 rokov nezmenil, čo sa zmenilo, je Slovenský raj. „Ako stredisko Čingov, tak Košiarny briežok sa zmenili na nepoznanie. Hlavne vo vzťahu chatár-ochranca prírody. Keď sme začínali, ľudia nás rešpektovali, chodili sa poradiť. Dneska nás obchádzajú a skúste prejsť pomedzi chaty, tak na vás pustia psa.“ Ľudia ako Ali si to určite nezaslúžia. Slovenskému raju dával vždy to najlepšie zo seba. Na veľa vecí je oprávnene hrdý: „Veľa sme urobili pre záchranu lokality Ihrik. To je skalné bralo nad Prielomom Hornádu. Podarilo sa nám zachrániť údolie pri Stratenskej píle, kde sme jedného dňa zistili, že vŕtajú otvory na dynamit. Pýtali sme sa: Prečo? Odpovedali nám: že neprejdú tam autá s drevami. Keby sme prišli o 2 dni neskôr, ten kaňon neexistuje. Pozastavili sme to, vtedy mal strážca tú právomoc. Jednoducho sme vykázali tých robotníkov, buldozeristov a strelmajstra.“ Podarilo sa im zachrániť aj Bykšovu lúku. „Na Bykšovej lúke bol pôvodne projekt Vzdelávacieho strediska Železorudných baní,“ spomína Ali na chvíle, ktoré mohli zmeniť tvár Slovenského raja. Aj vďaka oddanosti ochranárov sú v Slovenskom raji miesta, kde nájdete na metri štvorcovom 77 druhov rastlín, čo je európsky unikát.
K nezabudnuteľným zážitkom v albume spomienok Aladára Holmoka patria aj natáčania filmárov v Slovenskom raji. Pri nich tiež dohliadal na to, aby sa prírode ublížilo čo najmenej. „Prvý takýto film bol Postav dom, zasaď strom. Natáčalo sa v Stratenej. Potom Rytier Šťasteny, Dračie srdce. Pri všetkých natáčaniach som robil dozor. A zažili sme tam veľa srandy.“
Najstarší profesionálny ochranár za svoju vášeň musel aj zaplatiť. Presnejšie povedané, jeho rodina. Dnes si jeho deti a manželka občas zafrflú, že majú málo spoločných fotografií. Zato fotografií a diapozitívov zo Slovenského raja majú všade plno. A ešte viac, spolu so zbierkou fotoaparátov a diaprojektorov, ich má Ali vo svojej kancelárii. Už vie, čo s nimi urobí: „Raz, keď príde ten deň, že bude treba končiť, po nejakej malej výstave ich hádam venujem nejakému múzeu. Aby bola pamiatka, ako sme začínali v raji.“
Alimu Spišský patriot praje k 60-tke všetko najlepšie a v mene všetkých, ktorí majú radi prírodu Slovenského raja mu pridávame aj jedno obrovské: Ďakujeme!