Predstavte si, že máte dobrý, kvalitný kabát a deravé nohavice. V rodinnom rozpočte ušetríte nejaké peniaze. Zájdete do obchodu a kúpite si… ešte jeden kabát. Aj podľa vás je to blbosť? Tak nejak sa ale dá vysvetliť rozhodnutie našej poslaneckej väčšiny podporiť zámer výstavby spaľovne biomasy v našom meste. „Máme najnižšiu cenu za teplo v regióne“, hrdo ohlásil primátor Volný. „Sme za výstavbu novej výrobne tepla“ pridali sa poslanci. Teda len rozhodujúca koaličná väčšina. Žeby nás netrápilo v meste nič iné? Zdá sa, že nie. Akosi často a radi investujeme do pekných, ale v čase krízy menej potrebných vecí, neustále. Štyri nové sochy na cintoríne sú krásne, ale tesne predtým spadol cintorínsky múr a cesta okolo cintorína svoju krásu ukáže už na jar. Zrekonštruovaný mariánsky stĺp svieti novotou, ale pozerá sa na budovu bývalej Ľudovej školy umenia, ktorá už niekoľko rokov chátra priamo v centre mesta. Aj najnovšia socha zvonolejára Konráda Gaala oživuje úžasnú históriu mesta. Kiežby aspoň jeden podobný majster prišiel do Priemyselného parku a ponúkol prácu našim nezamestnaným.
Ale späť k biomase. Je rozhodnuté, poslanci posvätili zámer postaviť spaľovňu, ktorá by mala vyrábať teplo z drevoštiepky. Miestom, kde vyrastie, by mala byť priemyselná zóna Podskala. Schvaľovanie tohoto zámeru ale bolo v Mestskom zastupiteľstve zdĺhavé a plné nedorozumení.
Proti boli najprv aj niektorí poslanci koalície. Po viacerých prestávkach, už s poriadne „umytými hlavami“ zahlasovali poslušne za. Prečo toľko nervozity, keď sa schvaľovala iba podpora tohoto zámeru? Prečo toľko zahmlievania a nervozity pri jednoduchých otázkach a návrhoch poslancov, ktorí sa chceli o zámere dozvedieť viac? Jedna z nich, Zuzana Páleniková (SaS) hovorí: „Akúkoľvek možnosť využitia alternatívnych zdrojov s dopadom na zníženie ceny pre konečného spotrebiteľa, teda Novovešťana, s radosťou uvítam. Zaráža ma však fakt, že tí „kompetentní“ rozhodovať, z nejakého dôvodu nechcú odpovedať na jednoduché otázky.“ O takýchto veľkých zásahoch do života v meste by sa mala viesť otvorená debata, možno aj s občanmi. Vysvetliť im prípadné výhody, alebo riziká. Veď za vyrobené teplo budú platiť oni. Ani návrh na takú diskusiu väčšinu poslancov nezaujal natoľko, aby sa ním aspoň zaoberali.
Podľa odborníkov schválenie zmluvy o dodávkach tepla so súkromnou firmou prinesie likvidáciu dlhoročne prosperujúcej mestskej firmy Emkobel. Jej príspevky (ročne asi 700 tisíc eur) pociťoval mestský rozpočet a ceny tepla v meste nerástli tak ako v iných mestách. Podľa zástupcu Emkobelu, ktorý si nepraje byť menovaný (z obavy z následkov za názor) prináša zmena systému dodávky tepla do domácností minimálne 3 riziká:
„1. Emkobel a.s. už bude iba servisovať zariadenia, ktoré zabezpečia dodávku tepla do bytových domov. Nevyrába peniaze do mestskej pokladne. Znamená to v skutočnosti likvidáciu spoločnosti Emkobel a.s.
2. Cena tepla pre občanov sa rapídne zvýši. Cena tepla sa skladá z fixnej a variabilnej zložky. Variabilná zložka bude pre Emkobel lacnejšia o 10 ako % cena z plynu, ale fixná zložka ceny, kde sú premietnuté investície, bude vysoká.
3. Ku zdroju tepla je potrebné dopraviť 100 000 kubických metrov drevnej hmoty ročne (podľa podkladov investora) a to buď cez Tarču, alebo okolo priemyselného parku.“
-leb-
Tu, v priemyselnej zóne podskala by mal vyrásť nový závod.