Na zelených stoloch v metropole Spiša pulzuje svojský stolnotenisový život
Nezameniteľný tupý zvuk celuidovej loptičky sa na spišskonovoveských zelených stoloch už ozýva pekných pár desaťročí. Spišský Patriot vás v pravidelnej rubrike –malé športy – tentokrát zavedie k fanatikom vyznávajúcim krásny šport – stolný tenis.
Spišská Nová Ves v minulosti stolným tenisom žila, klubov ako maku
História malej bielej loptičky siaha v našom meste niekde do 60 – 70-tych rokov minulého storočia, kedy partia okolo p. Škultétyho založila stolnotenisový TJ Tatran SNV. V jej radoch pôsobili hráči ako Mišinský či Neubeller, ktorí v tom čase „búchali“ aj prvú ligu. Neskôr vznikali i ďalšie kluby. Pod svoje krídla si stolnotenisovú odnož vzala Lokomotíva Bane, svoj tím mala i silná BMZ. V 80-tych rokoch založil Juraj Benček TJ Novoveská Huta, ktorá sa po fúzii so Smižanmi zmenila v roku 1985 na MPC, ktoré úspešne funguje dodnes. V najslávnejších časoch hrávalo MPC druhú ligu a mená ako Paľo Jinda, Pavol Novák, Vlado či Milan Puchala ako i Fero Mlynarčík, majú ešte aj teraz v stolnotenisovej obci svoj cveng.
„Rozbitá“ spišskonovoveská súčasnosť nahráva viac vidieku
Po nežnej revolúcii sa aj stolnému tenisu žilo oveľa ťažšie. Kohútik s účelovými peniazmi sa zasekol
a tvrdo to doľahlo i na populárny a familiárne nazývaný ping – pong. Čo sa však nezmenilo, bolo odhodlanie a vôľa ľudí, ktorí okolo stolného tenisu robili a robia aj dodnes. Jedným z nich je i nestor stolného tenisu v okrese Spišská Nová Ves, šéf stolného tenisu v Jamníku ako i predseda ŠTK ObSTZ Marián Grzyb, ktorý takto nachádza príčinu úpadku stolného tenisu priamo v našom meste. „Je mi veľmi ľúto, že stolný tenis v bývalom veľkom okresnom meste Spišská Nová Ves nie je na úrovni, na akej by si zaslúžil byť. Najvyššou súťažou hranou v našom meste je štvrtá liga, a to je vzhľadom k jeho histórii malou hanbou.“ V súčasnosti na pôde mesta pôsobia až tri kluby. Stolnotenisoví nadšenci okolo p. Biroša založili BBF Sp. Nová Ves, ktorý pôsobí v 4. lige a úspešne pracuje hlavne s mládežou. Najsilnejším klubom je MPC Spišská Nová Ves, ktorá má svoje družstvá vo štvrtej, piatej i šiestej lige. No a nakoniec je tu i najmladší novoveský klub CVČ Raketa SNV, ktorá v týchto dňoch bojuje o postup do piatej ligy. „Paradoxom je, že Spišskú predbehli jej bývalé menšie satelity. Krompachy, Margecany hrajú prvú ligu, Letanovce teraz postúpili do tretej, kde hrajú i Spišské Vlachy.V štvrtej najvyššej súťaži úspešne topspinujú hráči Smižian, Harichoviec či Arnutoviec. A verte, že skoro v každom klube hrá Spišskonovovešťan. Nechcem nikoho menovať, pretože nerád by som na niekoho zabudol, no ak by sa títo skvelí stolní tenisti z metropoly Spiša dali dokopy, pokojne by sa pri Hornáde mohla hrať liga vyššieho rangu,“ myslí si Grzyb.
Novovešťan Peter Petráš, v súčasnosti hráč už treťoligových Letanoviec, vidí najväčší problém tiež v roztrieštenosti. „Bol tu jeden skvelý pokus dať mladých nádejných Novovešťanov dokopy. Pod hlavičkou BBF a pod vedením prvoligového trénera sa črtala šanca hrať trebárs aj druhú ligu, no po rôznych nezhodách to celé stroskotalo a chalani sa rozliezli do okolitých dedín, kde sú dnes oporami. V meste sú drahé telocvične, ping – pong je na okraji záujmu, a tak sa netreba diviť, že vidiek s prehľadom poráža Spišskú. Mňa to osobne mrzí, no v meste mi chýba koncepčnosť,“ skonštatoval Petráš. „Spišiakom chýba herňa, ktorá by ich spojila dohromady,“ pridáva svoj čriepok do spišskonovoveskej stolnotenisovej mozaiky zakladajúci člen MPC SNV, 64-ročný, stále aktívny hráč Juraj Benček. „Okrem toho tu absentuje zmysluplná práca s mládežou a samozrejme i najväčší mor tejto doby – chýbajúce financie. To sú tri hlavné faktory, ktoré tlmia rozvoj stolného tenisu v našom meste,“ stroho, no výstižne uzavrel debatu jeden z nestorov stolného tenisu na Spiši.
-ob-