Ešte predtým, než vám predstavíme profesora Fabiana, musíme si povedať niečo o dvoch nie celkom zvyčajných slovách. Grafín a spintronika – tým sa venuje veľká časť svetových fyzikov súčasnosti. Grafín je novoobjavený materiál, vďaka ktorému budú mať počítače, telefóny, či televízory budúcnosti hrúbku novinového papiera. Nuž a spintronika je časť fyziky, ktorá objav takéhoto materiálu umožnila. A čo má s nimi náš rodák spoločné? Je v tejto oblasti svetovo uznávanou vedeckou kapacitou. Jeho článok o spintronike bol, dokonca, najcitovanejším na celom svete. Je zároveň najcitovanejším slovenským vedcom v zahraničí.
Základy fyziky budúcemu vedcovi dalo spišskonovoveské Gymnázium. Jeho bývalá učiteľka fyziky dnes môže svojho žiaka počúvať s otvorenými ústami. A nielen jeho vedomosti sú úchvatné aj jeho príbeh a cesta za úspechom sú poučné.
Šikovný gymnazista pred takmer 30-imi rokmi maturuje a pokračuje štúdiom na vysokej škole v Bratislave. Cestu do veľkého sveta vedy mu otvára Fullbrightovo štipendium – mimovládna finančná pomoc, vďaka ktorej mohol pokračovať v štúdiu za „Veľkou mlákou“. Na americkej univerzite už začal aj s vedeckým výskumom. Urobil si dobré meno a tak mohol zakotviť na prestížnej univerzite v nemeckom Regensburgu. Tam prednáša a vedie medzinárodný vedecký tím, ktorý sa venuje výskumu možností využitia už skôr spomínaného grafínu. Európska únia podporila tento výskum miliardou eur a tak sa stal vlajkovou loďou európskej vedy. Pre vedca, pochádzajúceho zo Spišskej Novej Vsi, je účasť na tomto výskume veľkým privilégiom. Rovnako ako možnosť pôsobiť v Nemecku, ktoré sa vďaka podpore štátu stalo akousi Mekkou európskej vedy a výskumu. Nie náhodou. O grafín sa už teraz zaujímajú najväčšie letecké, telefónne, či automobilové spoločnosti na svete. „Podpora výskumu v Nemecku je daná aj tlakom priemyslu. V Nemecku totiž existuje strašne veľa hi-tech priemyslu. Jeho zástupcovia sú na jednej strane prínosom pre štátny rozpočet, ale na druhej strane požadujú od vlády, aby podporovala výchovu a vzdelávanie budúcich odborníkov a vedcov. Viete, tričko vám vyrobia stroje aj v Číne. Ale stroj, ktorý vyrobí ten stroj, tak ten sa vyrába v Nemecku.“ pragmaticky vysvetľuje mladý profesor.
Za objavy spintroniky dostali fyzici v roku 2007 Nobelovu cenu. Novinári preto kladú Jaroslavovi otázku, či sa aj on stane v budúcnosti držiteľom tohoto exkluzívneho ocenenia. Odpovedá stále rovnako: „Zostaňme pri zemi. Poviem rovno, že nie.“
Čo vlastne rozhodlo, že sa zo spišskonovoveského gymnazistu stal vedec so svetovým renomé? Odpoveď Jaroslava Fabiana nepoteší tých, ktorí čakajú na zázraky: „Tvrdá práca, vytrvalosť a húževnatosť. Dôležitá bola aj motivácia robiť niečo, čo ma baví a čo môže priniesť úžitok. To v mojom prípade hralo veľkú rolu. Mal som cieľ, za ktorým som išiel a nedal som sa ničím odradiť.“
-leb-