Najkrajšie vyzdobená budova v meste- Provinčný dom slúžil už v 15. storočí, ako mestská radnica. „Niekedy v tejto budove sídlil richtár, mestská rada a súdna moc. Mali za úlohu vynášať menšie aj väčšie rozsudky,“ začala spomienkou na slávnu históriu objektu, náš rozhovor pracovníčka múzea Anna Paločková.
Od 16. do 19. septembra si všetci Novovešťania, aj ľudia z okolia, môžu v budove Levočskej brány (Provinčného domu) pozrieť nevšednú prehliadku tajuplných podzemných zákutí. Tie v našej histórii veľa znamenali. Využite túto jedinečnú možnosť. „Múzejníci“ totiž sprístupnia pamiatky, ktoré si za bežnej prevádzky nepozriete. „Ľuďom ukážeme starú mestskú väznicu, celu predbežného zadržania, dereš, izby hajdúchov (panských sluhov), sklad vína, kuchyňu, čiernu izba, ktorá slúžila ako archív, najstarší suchý záchod, časť mestskej kanalizácie a ďalšie miesta pod kamennou klenbou,“ vymenovala Paločková. Ak sa prídete na tajuplné podzemie pozrieť, určite sa teplejšie oblečte. V podzemí je totiž iba päť stupňov nad nulou a vysoká vlhkosť. Okrem prehliadky, múzejníci priblížia aj poriadok a zákony, aké vtedy vládli v mestách. V tých časoch bolo zakázané potulovať sa večer v meste, nadávať, kradnúť, rúhať sa Bohu, či ohovárať. V minulosti sa za tieto trestné činy trestalo nemilosrdne. Päťadvadsať na zadok nebola iba symbolická vyhrážka. „Kedysi sa trestalo zväčša fyzicky. Odsúdených palicovali na dereši. Slúžilo to na odradenie páchania ďalších zločinov,“ vysvetlila. No vynášali sa aj tvrdšie tresty. „Za krádež medi, ktorá sa tu ťažila, odsúdili aj na smrť. Za čarodejníctvo bola v roku 1636 odsúdená Dorota Pulvermacherová. Ani s pomocou mučenia ju mestská rada nedokázala donútiť, aby sa priznala. Mučenie bolo tak drastické, až sa napokon Dorota priznala, že obcovala s diablom. Nakoniec bola verejne upálená. Známy je tiež rozsudok odsúdených chlapcov, pastierikov za krádež jednej husy. Jedného z nich popravili, dvoch vyhnali z mesta a jedného oslobodili,“ vysvetľovala stredoveké spôsoby trestania v našom messte Paločková. V minulosti sa tieto tresty vynášali verejne. „Prítomní sa mohli obvineného zastať, alebo svedčiť proti nemu,“ ozrejmila zamestnankyňa múzea. To si budú môcť návštevníci skúsiť na vlastnej koži. Pracovníci múzea im ukážu spôsob, ako sa niekedy súdilo. „Vyberieme nejaký trestný čin z archívu. Uvidíme, či sa naši súčasníci zastanú týchto obvinených, alebo budú hlasovať proti nim,“ spresnila.
Prehliadka tajuplných podzemných priestorov je po prvý krát, v rámci dní Európskeho kultúrneho dedičstva. Do budúcna chcú tieto priestory múzejníci sprístupniť verejnosti aj expozične. Súčasťou dní Európskeho kultúrneho dedičstva bude aj výstava „Život za kláštornými múrmi“ V rámci nej návštevníkom ukážu pamiatky z Kláštoriska. Ide o súbor kachlíc a ďalších archeologických nálezov.
(sim)
Foto: Monika Dobšinská