Nebyť baníkov, nebola by ani Spišská Nová Ves. Vďaka ním a bohatstvu, ktoré z ich práce plynulo, ju mohli postaviť takú krásnu, aká dodnes zostala. Pán Boh nám dal bohatstvo v zemi a po stáročia sme ho dokázali ťažiť a speňažovať. Až útlm baníctva po Nežnej revolúcii urobil v tejto oblasti rázny a nelogický škrt. Baníctvo ale prežíva a odoláva neprajnej dobe, aj vďaka takým ľuďom, ako je predseda Baníckeho spolku Spiš Ing. Vladimír Klaučo.
Narodil sa 5.11.1936 v Hrabušiciach . Po ukončení základnej školy v Smižanoch a 11-ročnej školy v Spišskej Novej Vsi pokračoval v štúdiu na Baníckej fakulte VŠT v Košiciach. Už v poslednom ročníku praxoval vo firme, ktorej zostal verný až do dôchodku – v železorudných baniach Spišská Nová Ves. Ako banský expert sa zúčastnil expertíznej činnosti na Kube kde pracoval na banskej projekcii pri ministerstve baníctva a geológie v Havane, ako i na banskom podniku s ťažbou medi na bani El Cobre pri Santiagu de Cuba.
Doma však vždycky bol a zostáva v Spišskej Novej Vsi. Dobre vie, čo znamená sfárať do „diery“, ale aj to, ako viesť banský závod. Ani nesmierna láska k remeslu nič nezmenila na tom, že aj na vlastnej koži pocítil, ako bane, jednu-za druhou, zatvárali. A tisícky rodín na Spiši, ktoré živili prácou stvrdnuté ruky baníkov, sa dostali do existenčných problémov. A z tejto rany sa náš región nespamätal dodnes. Baníctvo sa rozvíja v najbohatších a najvyspelejších krajinách sveta, len my si surovinové bohatstvo nechávame ležať v podzemí.
Vladimír Klaučo ale verí, že Slovensko sa tiež postaví z hlavy na nohy a nenechá ľudí v baníckych regiónoch živoriť, ale dovolí im prácou zarobiť si na slušný život. Aj v dôchodcovskom veku venuje pán Vladimír väčšinu svojho času svojej celoživotnej profesionálnej láske. Stál pri zrode baníckeho cechu v Rudňanoch, ale aj baníckych spolkov v Smolníku a v Spišskej Novej Vsi. Predsedom toho najväčšieho sa stal v roku 2009. S jediným cieľom – zachovať banícke tradície Spiša a odborne pomáhať pri riešení ekologických i baníckych problémov. Ako sám hovorí: „Chceme spropagovať históriu baníctva a hutníctva na Spiši po ukončení II. svetovej vojny. Upozorňovať na ekonomické negatívne dopady pre región Spiš spôsobené vyhlásením útlmového programu rudného baníctva na Slovensku v rokoch 1990 až 1995. Poukázať na možnosti , aspoň čiastočne využitia prírodných zdrojov v prospech spoločnosti. Tým vytvoriť pracovné príležitosti pre obyvateľov mesta Spišská Nová Ves a okolitých obcí.“
-leb-
FOTOGALÉRIA: