Sú priamejší a otvorenejší ako ich rodičia. Menej skúsení, ale o to odvážnejší. Sú budúcnosťou tohoto mesta a ich názory by sme mali počúvať. Tak ako sa oni učia od nás, aj my sa môžeme naučiť niečo od nich. Ak chceme, aby nás najšikovnejší mladí ľudia húfne neopúšťali, a aby svoje schopnosti využívali v prospech svojho rodiska, mali by sme im dať priestor pre realizáciu. Spišský Patriot chce byť ich myšlienkam otvorený a preto vám teraz ponúkame názory jedného z mladých Novovešťanov.
Môžem povedať, že naša generácia si stále častejšie kladie otázky o svojej budúcnosti. Nájdem si po skončení štúdia prácu? Dá mi škola to, čo neskôr budem môcť využiť? Oplatí sa mi ostať na Slovensku? Na koho sa obrátiť pri riešení otázky mojej budúcnosti? Najčastejšie sa o týchto témach radíme s rodičmi. Jasno do vecí ale môžu vniesť aj naši učitelia. Myslí si to aj moja učiteľka Mária Kaľavská, ktorá tvrdí: „Dnešný mladý človek má toľko možností, že v konečnom dôsledku si niekedy vlastne nevie správne vybrať to, čo je pre neho najvhodnejšie. Je prirodzené, že v tejto fáze života potrebujú pomoc a radu. Skúsenosť mi ukázala, že často stačí málo – otvorený rozhovor, úprimný záujem, ochota alebo rada im pomôže nájsť riešenie.“
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ľudský a spravodlivý prístup mojej učiteľky mi pomohol v neskorších rozhodnutiach reagovať triezvejšie a uvedomelejšie. Som jej preto vďačný, veď aj vďaka nej som na vlastnej koži mohol pocítiť pravdivosť tvrdenia: „Dobrá rada nad zlato.”
Nenahraditeľnú funkciu vo chvíľach rozhodovania sa by však mala mať rodina. Ako miesto a ľudia, na ktorých pomoc sa môžeme v ťažkých chvíľach spoľahnúť. Pri formovaní môjho názoru na môj budúci život zohrávali a stále zohrávajú rodičia a starší súrodenci veľkú rolu. Poznám však rovesníkov, ktorí to šťastie nemajú. Neúplných rodín, žiaľ, pribúda. Aj moja učiteľka sleduje tento trend so znepokojením: „V súčasnej situáciu, kedy rozvodovosť v krajine sa pohybuje na úrovni 40 % a stúpa, je mimoriadne dôležité ukazovať práve mladej generácii, že rozpad rodín vedie k rozpadu spoločnosti ako takej a k ďalším problémom. Dnes je veľmi populárne problémy riešiť únikom a zahodením vecí, ktoré nefungujú. Pretože oprava je omnoho náročnejšia, ako ľahký ústup. Preto je podľa mňa dôležité formovať mladých k zodpovednosti za budovanie rodiny.“
Cesta k zmene a zlepšeniu sa musí narodiť v hlavách našej mladej generácie. Veď ja, my sme generácia budúcnosti a budeme žiť v svete aký stvoríme. Jednou z ciest, ako premeniť slová na skutky je aj politika. Pre mnohých mladých je táto oblasť neatraktívna a nezaujímavá. Často si myslia, že ich hlas nič nezmení. Nie je to pravda. Nič sa nezmení práve vtedy, ak sa nebudú o veci verejné starať. A potešilo ma, že moja učiteľka, Mária Kaľavská, chce veci meniť k lepšiemu, práve cez politiku. Vysvetľuje to takto: „Ako človek pracujúci z mladými ľuďmi som sa rozhodla kandidovať ako poslankyňa do európskeho parlamentu, aby som ukázala, že k zmene sú nevyhnutné činy a tým motivovala jednotlivcov k tomu, aby konali aj oni.“ A ja som rozhodnutý, že ľudí ako ona chcem v budúcnosti podporiť a dať im možnosť niečo pre nás spraviť.
Ján Štiffel