Profesor Andrej Reiprich je jednou z najvýznamnejších osobností 20. storočia na Spiši. Celý život sa venoval entomológii- zbieraniu a výskumu motýľov. Najdôkladnejšie preskúmal oblasť Slovenského raja.
Medzi jeho najväčšie objavy patrili dva nálezy: psota Reiprichova, blízko Novoveskej Huty a obaľovač spišský, na ktorý natrafil v Slovenskom raji, na Čingove. Jeho zbierka má 60 000 exemplárov motýľov. Zaslúžil sa aj o rozvoj múzejníctva. Entomologické zbierky uchoval vo fondoch.
Desať rokov s ním spolupracovala aj súčasná riaditeľka Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi, Zuzana Krempaská. „Spolupracovať s pánom Reiprichom bolo potešenie. Bol to vzácny, múdry človek. Každé stretnutie s ním vo mne zanechalo nezabudnuteľné spomienky. Vedel ohodnotiť človeka, dodať mu motiváciu a chuť do práce. Z tohto človeka vyžarovala veľká láska k prírode, hlboká ľudskosť, múdrosť a cit. Mal rád vo všetkom poriadok a disciplínu. Bol to detailista, precízny, pracovitý a veľmi húževnatý človek. Prírodu chápal ako celok a nie oddelene. Vždy hovoril, že v prírode, všetko so všetkým súvisí,“ uviedla riaditeľka.
Pán Reiprich sa k pestrofarebnému svetu motýľov dostal úplnou náhodou. „Raz si kúpil knihu motýle. Zaujala ho farebnosť motýľov. Kniha sa mu zapáčila natoľko, že sa neskôr stal špecialistom na drobné motýle,“ prezradila Krempaská. Profesor Reiprich sa zaslúžil o rozvoj prírodných vied na Slovensku. Bol však i európsky uznávaným entomológom.
Okrem vášnivého zberateľa motýľov bol Reiprich aj vedec, múzejník, ochranár a stredoškolský profesor na gymnáziu. Vyučoval fyziku, matematiku, chémiu a biológiu. Reiprich učil veľmi rád. „Učiť nebolo moje remeslo, bola to moja láska. Vždy som sa snažil študentom rozumieť a byť im priateľom,“ za svojho života povedal Reiprich.
Jeho študenti podľahli čaru rovníc, úsečiek, či fyzikálnych úkazov. „Pán Reiprich bol môj triedny profesor. Napriek malému záujmu väčšiny študentov o fyziku, dokázal fyziku a fyzikálne javy vždy pútavo a zrozumiteľne vysvetliť. Bol prísny pedagóg, mali sme pred ním vždy rešpekt a trochu aj strach. Na druhej strane bol ľudský, čestný, pravdivý, s obrovským morálnym kreditom u študentov, kolegov a obyvateľov mesta,“ zaspomínala jeho žiačka Denisa Nikodemová.
Pán Reiprich bol aj rodinne založený typ. „Bol to vynikajúci otec a manžel. Ani raz doma nebola hádka, či výmena názorov, neublížil ani slovom. Bol úžasný, citlivý, tolerantný a kde mohol, tam pomohol. Najdôležitejšia preň bola rodina, škola, záľuby. Taktiež bol skvelý profesor, učil aj mňa,“ vyznala sa jeho dcéra Eva Klučárová.
Andrej Reiprich sa narodil v roku 1912, v Dobšinej a zomrel v roku 2002 v Spišskej Novej Vsi. „Nám múzejníkom veľmi chýba. Vedel nás podporiť, oceniť každú drobnú muzeál nu robotu, zaujímali ho naše výsledky,“ doplnila riaditeľka Krempaská.
(sim)
FOTOGALÉRIA: