„Sme iní, nie horší. Žijeme s Vami, nie vedľa Vás.“ Toto je základné motto domova sociálnych služieb (DSS) „Náš Dom“ v Spišskej Novej Vsi.
V „Našom Dome“ žije 20 ľudí s mentálnym postihnutím. „Nazývame ich večné deti. Vzhľadom na stupeň mentálneho postihnutia zostávajú celý svoj život mentálne na úrovni dieťaťa. Našou hlavnou úlohou je začleňovanie ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti, zabezpečovanie ich ľudských práv, osobnostný rozvoj, búranie bariér, odstraňovanie predsudkov voči osobám s mentálnym postihnutím,“ ozrejmil riaditeľ DDS „Náš Dom“ Peter Demek.
„Náš Dom“ sa snažia prevádzkovať ako zariadenie rodinného typu. „Nie je to izolačka pre nechcených ľudí, nesnažíme sa ich držať pod liekmi, skôr naopak,“ doplnil Demek.
„Náš dom“ funguje od roku 2005 ako neverejný poskytovateľ sociálnych služieb, bez ohľadu na zisk. Preto sa potešia každej pomoci. Tento rok majú pred sebou smelé plány. „Veľmi by sme chceli začať s rekonštrukciou strechy a výstavbou automatizovaného výťahu, aby sme naše zariadenie úplne debarierizovali. Sú to tak investične náročné akcie, že ich nemôžeme zvládnuť sami. Veríme, že sa nám to podarí aj v duchu biblického: „Klopte, a bude Vám otvorené. Obraciame sa vždy znova a znova na všetkých ľudí dobrej vôle v meste Spišská Nová Ves a okolí s nádejou, že nebudeme odmietnutí. Uisťujeme Vás, že sme naozaj vďační za akúkoľvek pomoc, napríklad materiál do chránenej dielne – zbytky látok, drevotriesku, staré dosky, nábytky, hračky. Fungujeme ako „mikrorecyklačný fond“. V rámci pracovnej terapie dokážeme aj z odpadu vyrobiť praktické a hodnotné úžitkové predmety,“ vysvetlil riaditeľ DSS.
V „Našom dome“ pracujú s postihnutými ľuďmi v chránených dielňach. „Výrobky z takýchto tvorivých aktivít, ako napríklad keramika, tkané materiály, výšivky, textílie, hračky sa pokúšame predať za symbolickú cenu v rámci príležitostných akcií,“ doplnil riaditeľ „Nášho Domu.“ Klientom sa venujú aj v oblasti športu, kultúry, chodia s nimi po rehabilitačno – rekondičných pobytoch, navštevujú sväté omše, organizujú výstavy, plesy, fašiangové posedenia, športovú olympiádu, vystúpenia ku Dňu matiek, otcov, úcty k starším, no poskytujú im aj základné a špeciálne sociálne poradenstvo. Často krát bojujú aj so zlým zaobchádzaním v rodine, týraním, hladom, špinou, či nedostatkom lásky. „Práve tieto „hendikepy“ a traumatizujúce zážitky, ktorým v minulosti čelili, sa v ich psychike snažíme negovať psychosociálnou terapiou a intenzívnou sociálnou rehabilitáciou,“ uzavrel Demek. V „Našom Dome“ je miesta ešte dostatok. S láskou prijmú každého, kto to bude práve potrebovať.
(sim)