Dedo Mikuláš, familiárne zvaný Miťo má tri svoje zlatíčka: dvojročného labradorského retrievera Luka, osemročného vnuka Lukáša a trinásťročnú susedkinu dcéru Luciu. Cez týždeň majú čo robiť, ale v sobotu ráno sa u deda rozletia dvere a deti zavelia:
Na každej vychádzke sa deti aj kde-čo priučia. Dnes im dedo Miťo mohol porozprávať veľa o baníctve. Veď práve baníci postavili naše mesto a založili jeho slávu a bohatstvo. Využívanie prastarej a dlhoročnej tradície baníctva je vhodnou doplnkovou atrakciou k tomu, čo ponúka príroda samotná. A tak sa podarená skupinka vydáva na nový. BANÍCKY NÁUČNÝ CHODNÍK, ktorý sa vinie okolo legendárneho kopca Muráň.
Využijúc zlaté októbrové dni babieho leta sme v sobotu ráno nasadli na autobus do NOVOVESKEJ HUTY a naše putovanie po dôkazoch baníckej činnosti v tejto lokalite sme začali hneď pri prvom paneli, len čo sme vystúpili z autobusu na námestí. Túra, ktorú chceme absolvovať je perfektne vedená klasickou turistickou značkou náučných chodníkov po krajinársky príťažlivej trase a na jednotlivých stanovištiach Vám náučné panely vysvetlia a objasnia banícke tradície Novoveskej Huty a jej okolia.
Po výstupe z dediny, okolo kostola zabočíme doprava, minieme oplotenie uránových baní a po desiatich minútach prichádzame na prvé stanovište LEITHAUS. Tu bočíme prudko, temer o 180 stupňov vľavo a hore krátkym stúpaním prichádzame na príjemnú trávnatú lesnú cestu, ktorá vpravo, hore od doliny kopíruje asfaltku, čo sa tiahne južne Novoveskou Hutou. Na jej konci odbočíme vľavo, prejdeme cez potok a na lesnej asfaltke za Stražanskou Hutou zabočíme vpravo a po chvíli sme na druhom stanovišti, nazvanom KRÁĽOV PRAMEŇ. Tu cesta mieri vpravo hore do lesa a cez bučinu už prudšie do kopca prichádzame na Stolíky a míňajúc vľavo Stražanský kopec si vychutnávame prekrásne výhľady smerom vpravo dole na Novoveskú Hutu, Spišskú Novú Ves a Vysoké Tatry. Na konci tohto príjemného tiahleho stúpania prichádzame na miesto nazývané POD ZLOMOM. Tu meníme červenú značku za modrú a vľavo hore najprv prudkým, potom opäť tiahlym stúpaním dosiahneme za štvrť hodinu lúčnu plošinu POD MALÝM MURÁŇOM. To je najvyšší bod našej cesty, odtiaľ už vedie trasa smerom dole, ešte vždy južne a z cesty sú pekné výhľady smerom k VOJTECHOVEJ SAMOTE. Na tomto mieste, medzi Hutňanmi nazývanom „Lanovka“ sa nachádza ďalší z náučných panelov, kde sa okrem iného dozviete, že tu končila svoju trasu lesná úvraťová železnička zo Spišskej Novej Vsi. Za prístreškom sa znova napojíme na červenú značku a cez už značne zrednutý les prichádzame o ďalších 15 minút k obľúbenému miestu rekreantov, na RYBNÍKY. Tu cesta pokračuje chvíľu po asfaltke smerom do Huty, ale po asi 100 metroch odbočuje vpravo, prechádzame cez potok Holumnica a po svahu príjemnou lesnou cestou mierime nazad do dediny, ktorú už máme pred sebou na dohľad.
Míňajúc Farmarski dvor sa vraciame na Leithaus a dole asfaltkou späť na autobusovú zastávku v Novoveskej Hute.
Len podotýkam, že v krčme Poľovník majú jedno z najlepších pív v okrese a kým príde autobus, sedíme s deťmi na námestíčku a spolu s Lukom si užívame prekrásny októbrový slnečný deň. Túra, ktorú som Vám dnes ponúkol je ideálna ako nenáročný poldenný výlet pre celú rodinu. A navyše sa čosi dozviete aj o histórii baníctva na Spiši.
Michal Buza st.
Trasa: Novoveská Huta – Leithaus – Kráľov prameň – Rázcestie Pod zlomom – Malý Muráň – Vojtechova samota – Rybníky - Leithaus – Novoveská Huta
Dĺžka trasy: cca 20 km
Doba prechodu: cca 4 hod.
Prevýšenie: Novoveská Huta (560) – Malý Muráň (960) t.j. 400 metrov
FOTOGALÉRIA: